Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Wysoka na 30 metrów, przetrwa 700 lat. Kopuła świątyni gotowa

TVN Warszawa


- Zakończenie budowy kopuły i pokrycie jej miedzią, to jeden z najważniejszych etapów budowy Centrum Opatrznoci Bożej - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Wilanowie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Koszt budowy kopuły to 10 mln zł.

Dodał, że kopuła świątyni jest jedną z największych w Polsce, a także jedną z największych w Europie. Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł podkreślił, że rok 2012 i początek 2013 był niezwykle ważny dla budowy kompleksu Centrum Opatrzności Bożej. - Udało nam się doprowadzić do końca prace związane z dachem Muzeum Jana Pawła II oraz budowę kopuły. Dzięki temu będzie można przystąpić do następnych prac - dodał.

Kopuła przetrwa 700 lat

Jak poinformował prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej, kopuła ma powierzchnię 3,2 tys. metrów kw., a jej wysokość to około 30 metrów. Kopuła już jest pokryta blachą miedzianą. Na szczycie umieszczony jest szklany świetlik. Nad świątynią góruje krzyż o wysokości ponad 5 metrów. Wysokość całej budowli to 75 metrów. Budowa dachu jest już ukończona. Wykonano izolację termiczną.

Do pokrycia kopuły - jak zaznaczył Gaweł - wykorzystano ponad 30 ton blachy miedzianej. Łączniki użyte do budowy - wkręty, haki czy profile, zostały wykonane z blachy nierdzewnej. Miedź jest surowcem posiadającym charakterystyczne właściwości. Jest odporna na korozję. Trwałość dachów miedzianych jest określana na 700 lat, a dzieje się tak, dzięki trwałości samego metalu i patynie, której warstwa tworzy się na miedzianych powierzchniach. Miedź nie wymaga także mycia czy innych zabiegów konserwacyjnych. Wchodząc w reakcję z tlenem, zmienia kolor - błyszcząca kopuła za kilka lat stanie się zielona - wyjaśnił prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej.

Budowa świątyni ruszyła w 2002 r.

Dodał, że pokrycie kopuły zostało wsparte przez Fundację Polska Miedź, należącą do KGHM Polska Miedź S.A. Koszt prac przy kopule wraz ze świetlikiem to - jak poinformował Gaweł - 10 mln zł. W ciągu 2012 roku zebrano 12,6 mln zł, w tym 3,5 mln ze zbiórki zorganizowanej na terenie całej Polski w Święto Dziękczynienia. Powstający w warszawskim Wilanowie kompleks Centrum Opatrzności Bożej składa się z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, świątyni Opatrzności Bożej oraz Panteonu Wielkich Polaków. Centrum Opatrzności to budowla o kilku kondygnacjach. Część parterową wypełni świątynia Opatrzności Bożej z ołtarzami i kaplicami upamiętniającymi najważniejsze wydarzenia dla polskiej historii i tradycji religijnej. Na pierwszym piętrze na wysokości 26 metrów, na które wjedzie się nowoczesnymi windami, znajdować się będą multimedialne muzea kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Pod świątynią Opatrzności Bożej umiejscowiony jest Panteon Wielkich Polaków. Budowę świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęto w 2002 roku na warszawskich polach wilanowskich jako wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności. Jest to inicjatywa podjęta w drugiej połowie lat 90. przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa, wsparta przez Sejm.

PAP/lata//ec