Wyroki dla siedmiu osób. Kary za burdy 11 listopada

Warszawa

Sąd rejonowy w Warszawie wydał w środę siedem wyroków skazujących po burdach w stolicy 11 listopada. Cztery osoby zostały skazane na 3 miesiące pozbawienia wolności. Jedna na karę grzywny, jedna na 6 miesięcy pozbawienia wolności w warunkowym zawieszeniu kary na 3 lata, a ostatnia na karę ograniczenia wolności. Wyroki nie są prawomocne.

Mariusz Z. złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze: 2 tys. zł grzywny oraz prace społeczne. Sąd jednak nie przychylił się do tego wniosku i wymierzył oskarżonemu karę trzech miesięcy więzienia bez zawieszenia. Mężczyzna ma także zapłacić 1000 zł nawiązki na rzecz policjanta, w stosunku do którego używał obelżywych słów i obraźliwych gestów.

"Kara musi być znacząca"

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Marek Krysztofiuk wskazywał, że wina oskarżonego nie budzi wątpliwości. Podkreślił, że oskarżony swoim zachowanie naruszył godność funkcjonariusza policji.

- W żadnej sytuacji nie można się godzić na tego typu zachowania. Muszą być one napiętnowane, a kara musi być znacząca - powiedział Krysztofiuk.

Uzasadniając wyrok, sędzia zaznaczył, że w tym przypadku nie zaistniały szczególne okoliczności pozwalające na wymierzenie kary grzywny czy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych.

Przypomniał, że tego typu zachowania mają miejsce podczas obchodów Święta Niepodległości od kilku lat. - Być może w przyszłym roku ktoś inny przypomni sobie to orzeczenie, co powstrzyma go od podobnych zachowań - powiedział sędzia.

Sąd, podkreślając istotny interes społeczny, wyraził zgodę na ujawnienie wizerunku mężczyzny. Nie wiadomo, czy 28-latek zaskarży wyrok. W sądzie nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

W środę 4 wyroki

To nie jedyny wyrok, który zapadł w środę - Druga, trzecia i czwarta osoba skazana na 3 miesiące więzienia została skazana za udział w zgromadzeniu podczas, którego "doszło do gwałtownego ataku na mienie i ludzi". Kolejna osoba skazana została na karę grzywny za znieważenie policjanta. Szósta osoba, która usłyszała wyrok - skazana została na karę ograniczenia wolności, która polega na wykonaniu prac na cele społeczne. Ostatnia - siódma osoba - skazana w środę została ukarana 6 miesiącami pozbawienia wolności w warunkowym zawieszeniu kary na 3 lata - mówi Agnieszka Domańska, rzeczniczka prasowa do spraw karnych w Sądzie Okręgowym.

Wyroki nie są prawomocne.

Wcześniej na antenie TVN24 o wyrokach mówiła reporterka Ewa Paluszkiewicz.

Kolejne wyroki po burdach 11 listopada
TVN24
Więzienie za burdy
TVN24

We wtorek skazano 2 osoby

We wtorek skazane zostały dwie osoby - jedną ukarano grzywną, drugą - ograniczeniem wolności. Pierwszej zarzucono naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza oraz jego znieważenie; drugiej postawiono zarzut znieważenia funkcjonariusza.

W obu przypadkach orzeczono nawiązki na rzecz pokrzywdzonych. Wobec pierwszej ze skazanych osób sąd wymierzył karę 1,5 tys. zł grzywny oraz 400 zł nawiązki, 430 zł kosztów sądowych, drugiej wymierzono karę półrocznego ograniczenia wolności w postaci prac na cel społeczny (w wymiarze 20 godzin miesięcznie), musi też zapłacić 200 zł nawiązki i 600 zł kosztów sądowych).

72 osoby zatrzymane

Podczas zorganizowanego w poniedziałek w Warszawie przez środowiska narodowe „Marszu Niepodległości” doszło do burd m.in. w pobliżu budynku ambasady rosyjskiej. Do zamieszek doszło też przed squatami przy ul. ks. Skorupki i ul. Wilczej oraz na pl. Zbawiciela, gdzie podpalono instalację "Tęcza", która została naprawiona zaledwie kilka dni wcześniej.

Jak dotąd zatrzymano 72 osoby w związku z napaścią na funkcjonariuszy, chuligaństwem i niszczeniem mienia. Wśród zatrzymanych jest jedna osoba podejrzewana o podpalenie "Tęczy" oraz trzy, które mogły mieć związek z podpaleniem kabiny wartowniczej przy ambasadzie, próbami wejścia na jej ogrodzenie oraz obrzucania terenu ambasady racami.

11 LISTOPADA W WARSZAWIE:

Zamieszki minuta po minucie
Fakty TVN
O tęczy
"Czarno na białym"
Zajścia przed rosyjską ambasadą 11 listopada
"Czarno na białym" TVN24

PAP/su/b