Wyrok w sprawie parkomatów. "Numer jest związany z pojazdem"

Planują nowe parkomatyZDM

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że podawanie numeru rejestracyjnego przy płaceniu za postój w strefie płatnego parkowania nie narusza ochrony danych osobowych.

NSA zajmował się sprawą w piątek. Chodziło o kontrowersje wokół parkomatów z klawiaturą - kierowcy wpisują na niej numer rejestracyjny samochodu przed wniesieniem opłaty za korzystanie ze strefy płatnego parkowania.

Jak już pisaliśmy, Michał Sobański autor skargi na takie rozwiązanie stwierdził, że daje to zarządcy systemu możliwość inwigilowania kierowcy. Według niego, ratusz oraz służby mające dostęp do systemu płatnego parkowania mogą na przykład poznać trasę, po której poruszało się zaparkowane auto.

Przed dwoma laty z tymi zastrzeżeniami zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny, ale Zarząd Dróg Miejskich, który zarządza systemem płatnego parkowania, nie poddawał się - wniósł kasacje do sądu wyższej instancji, czyli właśnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

"Nie zgadzaliśmy się"

- Zarzuty były takie, że zbierając numery rejestracyjne w trakcie płacenia możemy inwigilować i wykorzystywać je niezgodnie z przeznaczeniem. Nie zgadzaliśmy się, że numer rejestracyjny jest daną osobową - mówi Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM, który był w piątek w sądzie i przysłuchiwał się orzeczeniu NSA.

I dodaje, że Naczelny Sąd Administracyjny przyjął argumenty drogowców. Jeden z tych argumentów był taki, że kontrolujący w terenie sprawdza wniesienie opłaty, a nie weryfikuje tego, kto jest właścicielem pojazdu.

Puchalski dodaje, że drogowcy wykorzystują numer rejestracyjny pojazdu dopiero przy windykacji, gdy ktoś nie wniesie opłaty za parkowanie. Wtedy łączą się z centralną bazą pojazdów, by ustalić właściciela auta.

- Sąd zauważył również, a myśmy to podnosili, że kto parkował samochód nie jest jednoznaczne z tym, czyj jest to samochód. Nie ustalamy, kto w danym momencie znajdował się w pojeździe - zaznacza Puchalski.

Większa ściągalność

ZDM wskazywał również, że przy dzisiejszych rozwiązaniach technologicznych wprowadzanie numerów rejestracyjnych daje możliwość uszczelnienia strefy. Ściągalność opłat za parkowanie jest o 30 procent wyższa.

- Do tego wniesiona dzisiaj opłata parkingowa z numerem rejestracyjnym w którymkolwiek z parkomatów daje możliwości parkowania w całej strefie. Gdybyśmy wrócili do poprzedniej wersji, to te parkometry musiałyby być związane z bezpośrednim otoczeniem, żeby ukrócić handel kwitami - wyjaśnia dyrektor ZDM.

Innymi słowy, można sobie wyobrazić sytuację, że kierowca parkuje bez płacenia i zostaje przyłapany. Ale szuka osoby, która ma kwitek wskazujący, że zapłaciła za postój samochodu w tym samym czasie i okazuje go podczas odwołania. Bez numeru rejestracyjnego na wydruku mógłby uniknąć kary za parkowanie bez płacenia.

"Numer związany z samochodem"

Jak podaje "Gazeta Stołeczna", mecenas Tomasz Ludwik Krawczyk, który reprezentował Michała Sobańskiego, wskazał, że skoro wcześniej w stolicy były parkomaty bez klawiatury, to podawanie numerów rejestracyjnych nie jest konieczne, by strefa mogła funkcjonować. - Wzrost efektywności ściągania opłat nie może być przesłanką dla sądu - cytuje jego słowa dziennik.

"Stołeczna" przytacza również uzasadnienie wyroku, które przedstawiła sędzia sprawozdawca Ewa Kręcichwost-Durchowska. - Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że numer rejestracyjny jest związany przede wszystkim z samochodem. Już samo to, że właściciel umieszcza go w widocznym miejscu na tablicach, pozwala jakieś grupie osób zidentyfikować pojazd z konkretną osobą. Wpisanie numeru rejestracyjnego w parkomacie nie jest jednoznaczne z tym, że samochód zaparkował jego właściciel - cytował słowa sędzi dziennik.

CZYTAJ TEŻ O E-KONTROLI OPŁAT ZA PARKOWANIE:

[object Object]
Tak wyglądają auta z kameramiTVN24
wideo 2/4

ran/pm

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku na Muranowie. Młoda kobieta, będąca pod wpływem alkoholu, wjechała w tył stojącego na czerwonym świetle samochodu. Jedna osoba zginęła. Śledczy ustalili, że w momencie zdarzenia na liczniku auta oskarżonej mogło być nawet 120 km/h, a chwilę wcześniej 180 km/h.

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Para młodych ludzi miała już dosyć przebywania w zatłoczonym lokalu z rodziną. W tym samym budynku było puste mieszkanie, więc je zajęli i nielegalnie podłączyli prąd. Mieszkali tam kilka dni.

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany, policja kieruje na objazdy.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Podczas kontroli przesyłki do więźnia osadzonego w Przytułach Starych funkcjonariusze służby więziennej znaleźli kapsułki z narkotykami i zabroniony za kratami telefon komórkowy. Ukryte były w radiu. Sprawę bada policja.

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyszedł z domu do pracy. Tego dnia tam jednak nie dotarł. Został zatrzymany, gdy wysiadał z autobusu. Trafił do więzienia, gdzie spędzi najbliższe lata. Był bowiem poszukiwany.

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze sporymi utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy podróżujący w porannym szczycie trasą S2. Jeden pas blokowały rozbite auta. Korek miał nawet dziewięć kilometrów.

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Świadectwa z getta warszawskiego" to nowa część wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Zostanie otwarta 17 kwietnia. Autorzy zapowiadają, że będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Ma też podkreślić integralność historii warszawskich Żydów z historią całej społeczności miasta.

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

Źródło:
PAP
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Rynek cyfrowy wzbogacił się niedawno o platformę, która otwiera polskim producentom drzwi do rynku niemieckiego. Znane z doskonałego stosunku jakości do ceny polskie artykuły budowlane i wykończeniowe, takie jak ogrodzenia, bramy, schody, czy okna, cieszą się rosnącym zainteresowaniem na niemieckim rynku. Dzięki PolenDiscount.de niemieccy klienci mają teraz możliwość bezpośredniego kontaktu z polskimi producentami i otrzymywania indywidualnie dopasowanych ofert do swoich projektów. 

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl