Wypuścili i znów zatrzymali. Nowe zarzuty za reprywatyzację

Warszawa

Zatrzymania w sprawie reprywatyzacjiTVN24
wideo 2/3

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w piątek trzy osoby podejrzewane o wyłudzenie w ramach reprywatyzacji warszawskiej kamienicy i działki o wartości 38 milionów złotych. Zatrzymany został znany kupiec roszczeń Maciej M., jego żona oraz adwokat Andrzej M.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej powiedział, że zatrzymań dokonali agenci z warszawskiej delegatury biura. Zatrzymani to Maciej M. - jeden z najbardziej znanych kupców roszczeń do nieruchomości w Warszawie, jego żona Elżbieta oraz współpracujący z nimi warszawski adwokat Andrzej M.

Luksusowe apartamenty

- Śledztwo CBA dotyczy ich udziału w przejęciu i wyłudzeniu kamienicy i działki przy ulicy Pięknej w Warszawie o wartości ponad 38 milionów złotych - podał Kaczorek.

Więcej szczegółów agencja podała na swojej stronie internetowej. Funkcjonariusze przeszukali rezydencję biznesmena w Konstancinie oraz warszawskie mieszkanie adwokata. Zaznaczyli, że śledztwo dotyczy udziału tych trzech osób "w procesie przejęcia i wyłudzenia kamienicy i działki przy ulicy Pięknej 15, nieopodal Traktu Królewskiego w Warszawie, o wartości ponad 38 milionów złotych. Obecnie znajdują się tam m.in. luksusowe apartamenty".

Zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie (Wydział ds. Wojskowych przy Nowowiejskiej) która nadzoruje to śledztwo, tam usłyszą zarzuty.

"Wprowadzeni w błąd"

Prokuratura Okręgowa w Warszawie podaje, że oszustwo miało polegać na wprowadzeniu w błąd pokrzywdzonych, na rzecz których nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste.

"Zostali wprowadzeni w błąd co do znaczenia czynności podejmowanych przez nich samych lub w ich imieniu, rzeczywistej wartości ich praw majątkowych oraz możliwości dochodzenia roszczeń przed sądami bądź organami administracji publicznej, a także w związku z dalszymi czynnościami dotyczącymi obrotu należnymi im udziałami w prawie użytkowania wieczystego. Czynności te miały na celu podstępne pozbawienie pokrzywdzonych prawa do dochodzenia roszczeń, zbycie ich udziału w prawie użytkowania wieczystego oraz uzyskanie pełnej wartości przysługującego im prawa majątkowego" - podają śledczy."Po przedstawieniu podejrzanym zarzutów popełniania przestępstw określonych w art. 286 § 1 kk w zw z art. 294 § 1 kk i ich przesłuchaniu w charakterze podejrzanych, prokurator podejmie decyzję co do ewentualnego zastosowania środków zapobiegawczych" - informuje prokuratura.

Zatrzymani kolejny raz

Maciej M. i adwokat Andrzej M. byli już zatrzymani i aresztowani tymczasowo w maju 2017 r. w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji innych stołecznych nieruchomości.

Tamto śledztwo prowadziła Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. W marcu 2018 roku przeciwko Maciejowi M. i innym osobom został skierowany akt oskarżenia do sądu. Krótko potem sąd zdecydował, że oskarżeni mogą opuścić areszt.

Maciej M. i jego adwokat Andrzej M. byli na wolności przez trzy miesiące.

Piątkowe zatrzymania to efekt innego śledztwa, prowadzonego przez CBA pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

PAP/kz/pm