Wyprzedaż rękodzieła, wkrótce sprzedaż frytek. Cepelia znika

Warszawa

MJNPo ponad 50 latach działania znika sklep Cepelii

Likwidacja sklepu - taka kartka pojawiła się na drzwiach wejściowych do Cepelii. Sklep z rękodziełem wkrótce zostanie przebudowany, a później powstanie tam bar znanej sieci.

"Po ponad 50 latach działania znika sklep Cepelii z pawilonu u zbiegu Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej. Zakupy zrobicie tu tylko do 4 maja. Pawilon zostanie przebudowany na bar Mc Donald's" - napisali na Facebooku aktywiści ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Zamiast rękodzieła frytki

Pawilon stoi w centrum Warszawy od 1966 roku, zaprojektował go Zygmunt Stępiński, który był współautorem między innymi Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. W lutym budynek został wpisany do rejestru zabytków.

Rejestr to najwyższa forma ochrony zabytku. Wpis oznacza, że właściciel musi uzgadniać z konserwatorem projekt wszelkich zmian. Konserwator ma też prawo kontrolować prace, a nawet je zatrzymać. Te obostrzenia nie powstrzymało jednak firmy McDonald's przed planami utworzenia w tym miejscu restauracji.

Za nowy projekt Cepelii odpowiada Pracownia Architektoniczna Maas Projekt Dariusza Hyca i Henryka Łaguny. Ta sama, która opracowała koncepcję przebudowy Pasażu Wiecha.

"Zachowają walory"

- Zależy nam na zachowaniu wszystkich walorów architektonicznych tego budynku i harmonijne wpisanie się w krajobraz centrum stolicy. Zastosujemy bardziej subtelny branding zewnętrzny - zapewniała nas na początku roku Anna Borys-Karwacka, dyrektor do spraw korporacyjnych McDonald's.

- Nasi architekci są gotowi, aby zrealizować projekt uwzględniając wszystkie wymogi wojewódzkiego konserwatora zabytków. Chcemy przywrócić Warszawie miejsce, z którego skorzysta każdy, zachowując przy tym wszystkie jego walory - mówił z kolei inny przedstawiciel firmy Dominik Szulowski.

Tak dziś prezentuje się Cepelia
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

kz/pm