Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Wypas nad Wisłą. Na wyspie zamieszkały owce

  TVN Warszawa


  Na nadwiślańskiej wyspie przy moście Gdańskim zamieszkało stado owiec. Mają tam zadanie specjalne.

  Zwierzęta pojawiły się w okolicach mostu Gdańskiego. Co tam robią? - Ciężko pracują kosząc trawę. Dzięki nim ptaki żyjące na wyspie będą miały niską roślinność - dokładnie taką, jaką lubią - odpowiada nam Iwona Zwolińska z Zarządu Zieleni.

  Zwolińska jest odpowiedzialna za projekt Life+, w ramach którego prowadzone są działania polegające "na ochronie siedlisk kluczowych gatunków ptaków Dolin Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej". - Kiedyś ptaki lęgły się w okolicach centrum, ale były to czasy, kiedy nad Wisłą kwitło rolnictwo, a tereny nie były zarośnięte. Teraz nie mają w tym miejscu odpowiednich warunków - tłumaczy przedstawicielka ratusza. I dodaje, że Zarząd Zieleni postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć odpowiednie warunki dla ptactwa. Nad Wisłą stanęła budka, w której mieszkają owce. Zwierzęta przyjechały spod Warszawy, od hodowcy.

  - Wstępnie owce na Golędzinowie zostaną do marca, ale to zależy od warunków pogodowych i stanu wody. Pamiętajmy, że dla Warszawy to projekt innowacyjny - kończy Zwolińska. Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o sztucznym kaszalocie nad Wisłą:

  Kaszalot na plaży nad Wisłą
  Mateusz Dolak, tvnwarszawa.pl

  kz/b