Wyniki wyborów w Warszawie: Error 404. Będą w marcu?

Warszawa

pkw.gov.plStrona z wiuzalizacją nie działa

Oficjalnych wyników wyborów w Warszawie wciąż nie ma na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. W każdym razie nie tam, gdzie są wyniki ze wszystkich innych okręgów. Można pobrać tylko surową tabelę z danymi, bo odpowiedzialna za wprowadzenie firma... odmówiła wykonania tej pracy.

Każdego, kto spróbuje dokopać się do wyników ostatnich wyborów samorządowych dla Warszawy, na stronie PKW, czeka niespodzianka. Po kliknięciu na mapkę, a konkretnie na Warszawę, pojawia się komunikat "nie odnaleziono strony". Od listopada nie udało się ich wprowadzić.

Awaria systemu

Skąd te problemy? – Strona wizualizacyjna, na której podane są dane statystyczne zaciągała informacje z systemu informatycznego, obsługującego organy wyborcze - informuje Lech Gajzler z działu prawnego PKW.I przypomina, że ten system miał awarię w trakcie ustalenia wyników wyborów.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.- Dlatego komisje, które sporządzały protokoły ręcznie, nie wprowadzały danych do systemu elektronicznego – zaznacza Gajzler.

"Jesteśmy w sporze"

Od czasu wyborów minęły jednak cztery 4 miesiące. Dlaczego wciąż nie udało się wprowadzić danych?

– Podmiot zewnętrzny odpowiedzialny za system, który uległ awarii, odmówił. Jesteśmy z nim w sporze – tłumaczy Gajzler.Jak zaznacza, PKW pracuje nad wprowadzeniem danych do wizualizacji. – Powinna być dostępna na przełomie marca i kwietnia – przekonuje.Na razie dostępna jest wersja danych przedstawiona w tabelce. Znajduje się na głównej stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

WYBORY NA PREZYDENTA STOLICY WYGRAŁA HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ:

ran/r

Hanna Gronkiewicz-Waltz dziękuje swoim wyborcom
TVN24