Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Wyniki kontroli wojewody po śmierci 19-latka w Legionowie

Warszawa

Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.plWojewoda skontrolował działania ratowników

Służby wojewody mazowieckiego nie dopatrzyły się nieprawidłowości w działaniach służb medycznych podczas interwencji policji 9 marca w Legionowie. Wówczas w czasie policyjnej akcji zmarł 19-latek – zadławił się foliową torebką z marihuaną.

O tym, że wojewoda zlecił postępowanie wyjaśniające, informowaliśmy 19 marca. Objęłoratowników medycznych oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Bródnowskiego. Wyjaśnienia oparto na informacjach od ratowników, a także na analizie dokumentacji i rejestrach rozmów operacyjnych.

"Zgodne z zasadami"

Jakie są wnioski? "Postępowania w zakresie działań ratowniczych zarówno podstawowego jak i specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego oraz postępowanie terapeutyczno - diagnostyczne z pacjentem w SOR Szpitala Bródnowskiego były zgodne z zasadami w tym zakresie i uzasadnione z punktu widzenia aktualnej wiedzy medycznej” – informuje Ivetta Biały, rzecznik wojewody.

I dodaje, że uznano postępowanie w zakresie resuscytacji oddechowo - krążeniowej podjętej przez ZRM oraz w SOR za zgodne z zasadami. "Czynności diagnostyczne i terapeutyczne prowadzone w SOR były uzasadnione z punktu widzenia aktualnej wiedzy medycznej" – zaznacza rzeczniczka.

Podczas postępowania korzystano między innymi z nagrania z centrum dyspozytorskiego, notatki służbowej lekarza, protokołu sądowo-lekarskiego oględzin zmarłego, opinii konsultantów wojewódzkich w dziedzinach medycyny ratunkowej oraz anestezjologii i intensywnej terapii.

Śmierć 19-latka

W trakcie interwencji policji mężczyzna połknął foliowe zawiniątko, w którym była marihuana. Zadławił się i stracił przytomność. Mimo reanimacji przeprowadzonej przez policjantów i akcji pogotowia ratunkowego, 19-latek zmarł.

 Rodzice zmarłego oskarżają funkcjonariuszy, że przyczynili się do śmierci Rafała.

Sekcja zwłok przeprowadzona przez biegłych nie potwierdziła jednak tych zarzutów. O jej oficjalnych wynikach informowaliśmy w czwartek.

Śledztwo w sprawie śmierci 19-latka przejęła Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Śmierć Rafała wywołała manifestacje w mieście. Doszło do zamieszek i starć z policją.

O śmierć chłopaka rodzina oskarża policję:

Rodzice o śmierci Rafała
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Legionowa po śmierci Rafała przeszli w marszu milczenia:

Ulicami Legionowa przeszedł marsz milczenia
fot. tvnwarszawa.pl / film:TVN24

Poprzednie manifestacje związane ze śmiercią chłopaka przerodziły się w starcia z policją:

Zamieszki w Legionowie
Komenda Stołeczna Policji
Zamieszki w Legionowie

ran