Wymienią tory na niebezpiecznym skrzyżowaniu

Warszawa

| Fakty TVNW poniedziałek na skrzyżowaniu doszło do wykolejenia tramwaju fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Skrzyżowanie ulicy Wołoskiej z Woronicza, na którym w poniedziałek wykoleił się tramwaj jest wyjątkowo niebezpieczne. Często dochodzi w tym miejscu do awarii zwrotnicy. - To skrzyżowanie prosi się o remont – zaalarmował internauta Bdb. Remont będzie, ale skromny, bo na gruntowną przebudowę brakuje pieniędzy.

W poniedziałek rano tramwaj linii 44 wykoleił się i jeden wagon uderzył w słup. Dziewięć osób zostało rannych. Rok temu w tym samym miejscu doszło do awarii zwrotnicy. W 2009 roku na skrzyżowaniu zderzyły się dwa tramwaje.

To tylko niektóre z pechowych dla Tramwajów Warszawskich zdarzeń. Po poniedziałkowym wypadku na forum tvnwarszawa.pl internauci zaalarmowali, że torowisko na skrzyżowaniu Wołoskiej z Woronicza jest w fatalnym stanie. Tramwaje mogą tam przejeżdżać tylko 10 km/h.

- Jak tramwaj tam przejeżdża to zawsze mam wrażenie, że zaraz wyskoczy z torów – napisał internauta Bdb.

Wołoska wciąż czeka na poszerzenie. Drogowcy od blisko dekady bezskutecznie próbują wybudować trzy pasy na całej długości ulicy. I prawie się udało – jednak kierowcom wciąż dokucza zwężenie między Racławicką a ul. Konstruktorską.

Brakuje 120 mln złotych

W ramach poszerzenia jezdni, drogowcy planują przebudować skrzyżowanie Wołoskiej z Woronicza. Wymienione ma być też torowisko, przez nie przebiegające.

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych w 2008 roku ogłosił przetarg na wykonanie projektu przebudowy skrzyżowania. Jednak firma Stolica, która go wygrała nie wywiązała się z zapisów umowy. Drogowcy musieli ogłosić przetarg jeszcze raz. Projekt jest już gotowy jednak, zabrakło pieniędzy na wykonanie całej inwestycji.

- Potrzebujemy 120 mln złotych. Nie wiadomo, kiedy znajdziemy na to środki – przyznaje Małgorzata Gajewska, rzeczniczka prasowa ZMiD.

Tramwajarze nie zaczekają

Tramwajarze nie chcą czekać na to, aż drogowcy wygospodarują potrzebną kwotę i we własnym zakresie planują wymienić tory na skrzyżowaniu. – Mamy zapewnienie, że będzie to w tym roku. Najprawdopodobniej w wakacje – powiedział Tomasz Kunert, rzecznik prasowy miejskiego koordynatora remontów.

bf