Wyłudzili 30, wyprali 161 milionów. CBA zatrzymało 32 podejrzanych

Warszawa

CBACBA zatrzymało kierownictwo agencji pracy tymczasowej

Prezes i wiceprezes dużej warszawskiej agencji pracy tymczasowej zostali zatrzymani przez CBA. Są podejrzewani o działanie w grupie przestępczej, która wyłudziła ponad 30 milionów zwrotu VAT-u i wyprała ponad 161 "brudnych" milionów.

- Zatrzymane osoby w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi usłyszały zarzuty m.in. prania pieniędzy, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia zwrotu podatku VAT wielkiej wartości - powiedział Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Zatrzymania - w Warszawie - trzech osób dokonali agenci łódzkiej delegatury CBA. Współpracowali z nimi funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej oraz policjanci.

"Przykrywka do przestępczej aktywności"

- Zatrzymani to prezes i wiceprezes oraz członek zarządu spółki zajmującej się pośrednictwem pracy - podał Kaczorek.

Agenci przeszukali mieszkania zatrzymanych i siedzibę spółki. Według śledczych, zatrzymani mieli wchodzić w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która prowadziła fikcyjny obrót towarami i wystawiała nierzetelne faktury VAT. Miała też prowadzić do uszczuplenia należności podatkowych i prać pieniądze z przestępstw.

Zatrzymani mieli prowadzić fikcyjny handel odzieżą i tkaninami. - Wystawiali faktury poświadczające nieprawdę i dokumentujące transakcje handlowe, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Śledztwo CBA wykazało, że handel ubraniami to tylko przykrywka do przestępczej aktywności - powiedział Kaczorek.

32 podejrzanych

Wcześniej w tej sprawie - w czerwcu 2017 roku - CBA zatrzymała w jednej z łódzkich restauracji biznesmena na gorącym uczynku sprzedaży fikcyjnych faktur VAT, a niedawno troje biznesmenów pochodzenia wietnamskiego działających w branży tekstylnej w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej.

Ogółem w tym śledztwie zarzuty usłyszało w sumie 32 podejrzanych - pośredników, pomocników i przedstawicieli spółek - zaznaczył Kaczorek. W tej grupie tylko jeden z zatrzymanych przedstawicieli warszawskiej spółki, należącej do cudzoziemców, miał wyprać blisko 25 milionów złotych.

Prowadzący postępowania funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego nadal nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów w tych śledztwach - dodał Kaczorek.

Czytaj także o zatrzymaniach władz Pułtuska:

CBA o zatrzymaniach władz Pułtuska
cba.gov.pl

PAP/kw/r