Wyłącz System vol.8. Koncert w rocznicę 4. czerwca

Warszawa

DSH8 Festiwal Wyłącz System

Sobota to dzień 8 festiwalu "Wyłącz system". W programie imprezy fiesta na pl. Defilad i koncerty gwiazd, m.in. Macieja Maleńczuka. Uczestnicy mogli zobaczyć też interaktywną galerię zdjęć związanych z 1989 roku.

- 1989 r. to przełomowy czas w najnowszej historii Polski. Skutki wyborów 4 czerwca czynią z tej daty symboliczny moment przejścia od komunistycznej dyktatury do wolności. To jedna z najważniejszych dat w naszych dziejach. Niewiele mamy tak radosnych rocznic, dlatego z wielką przyjemnością zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania – mówił przed imprezą Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.

W pierwszej części festiwalu, wczesnym popołudniem, w siedzibie DSH przy ul. Karowej odbyła się debata pod hasłem "Gotowość. Społeczeństwo i jego przywódcy. Marzec 1981 – czerwiec 1989". Udział w niej wzięli działacze opozycji demokratycznej w czasach PRL: Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Karol Modzelewski, Janusz Onyszkiewicz i Jan Rulewski. Spotkanie poprowadzili: prezes Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza i prof. Antoni Dudek.

Posłuchają papieża i Malcolma X

O godz. 18 na pl. Defilad rozpoczęła się główna część tegorocznego festiwalu. Można było zobaczyć liczne happeningi teatralne, wysłuchać przemówień znanych polityków i przywódców, poświęconych ideom wolności, suwerenności, pokoju i tolerancji.

Wśród nich były to wystąpienia: Jana Pawła II na pl. Zwycięstwa (obecnie Józefa Piłsudskiego) w Warszawie z 1979 r., Lecha Wałęsy w Kongresie USA z 1989 r., Malcolma X "Karty wyborcze albo kule" z 1964 r. i Steve’a Jobsa podczas wręczenia dyplomów na Uniwersytecie Stanforda w 2005 r. Wszystkie zostały przypomniane przez aktorki młodego pokolenia.

Maleńczuk, Voo Voo, Nosowska

W czasie wieczornego koncertu wystąpili: Maciej Maleńczuk, Voo Voo, Katarzyna Nosowska, The Jobers pod dyrekcją Marcina Partyki oraz Pablopavo i Ludziki. Całą tę część poprowadzili Joanna Szczepkowska i Jerzy Kisielewski.

W czasie festiwalu dostępna była plenerowa, interaktywna wystawa zdjęć i materiałów filmowych poświęcona wydarzeniom związanym z 1989 r. w Polsce i na świecie, a także z historią pl. Defilad.

Zagłosuj za wizją pl. Defilad?

Mieszkańcy mieli także możliwość zagłosowania na jedną z trzech wizji rozwoju placu, zaproponowanych przez autorów kolekcji Warszawy Przyszłości FUTUWAWA. Mogą też zdecydować o kolorze podświetlenia Pałac Kultury po symbolicznym, inscenizowanym "Wyłączeniu systemu".

Symboliczne "Wyłączenie systemu" rozpocznie taneczną fiestę. Wstęp na festiwal był bezpłatny.

PAP/skw/gp