Wykurzyli Abwehrę z Cytadeli

Warszawa

Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plRekonstrukcja historyczna

Teren Cytadeli Warszawskiej zamienił się w sobotę w Śląsk 1939 roku. Kilkudziesięciu rekonstruktorów odtwarzało walkę policji państwowej z Abwehrą.

- Grupa bojowa Abwehry zajęła jedną z kopalni na Śląsku. Na odsiecz przybyła policja państwowa - opisywał inscenizację Dariusz Matlak, wicedyrektor Muzeum Wojska Polskiego. Jak dodał na terenie Cytadeli, w którym znajdzie sie muzeum, podobne inscenizacje będą odbywać się regularnie.

Odbili śląską kopalnię

Rekonstruktorzy w odpowienidm umundurowaniu zrekonstruowali śląską historię wojenną z 1939 roku. Za pierwszym razem funkcjonariuszom, mimo, że byli w towarzystwie pojazdu opancerzonego, nie udało się przedrzeć na teren kopalni. Pojazd spłonął, a policjanci się wycofali. Dopiero, gdy dostali wsparcie otoczyli teren kopalni, blokując Niemców.

Co chwila padały strzały, w końcu policji udało się przejąć budynek, w którym schowali się agenci. Po chwili byli kolejno wyprowadzani. Jeden z nich chciał uciec, dlatego został zastrzelony. Reszta trafia do niewoli. Byli jednak tacy, którym udało się uciec. Ściągnęli opaski szturmowca i wtopili się w uliczny tłum.

Spotkanie miłośników historii

Ponadto w Cytadeli Warszawskiej odbył się konwent gier strategicznych - czyli doroczne spotkanie miłośników historii i militariów. Podczas dwudniowej imprezy odbyły się turnieje gier planszowych, pokazy modeli, wystawa sprzętu wojskowego.

Widzom zparezentowano także zabytkowy sprzęt pancerny pochodzący ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego: czołgi Sherman, T-34, transporter Halftrack i samochód pancerny Kubuś.

bf/b