Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Wykup mieszkań komunalnych: będzie trudniej i drożej

Warszawa

fot. TVN24

Koniec sprzedawania lokali komunalnych za 10 procent ich wartości. Rada Warszawy przyjęłą w czwartek uchwałę, zgodnie z którą maksymalna bonifikata na wykup mieszkania wyniesie 70 procent i będzie możliwa dopiero po 40 latach.

- Sprzedając mieszkania pozbywaliśmy się narzędzia, które służy do zabezpieczenia potrzeb lokalowych dla najbiedniejszych – tłumaczyła Beata Wrońska-Freudenheim, dyrektor biura polityki lokalowej.

Dotąd po pięciu latach zamieszkiwania lokalu komunalnego można było je wykupić za 20 procent wartości, a po 10 latach za 10 procent.

Zgodnie z uchwałą przyjętą w czwartek przez stołecznych radnych od 2013 roku wykup mieszkania będzie możliwy dopiero po 10 latach z 50 procentową bonifikatą. Powyżej 20 lat upust będzie rósł co roku o 1 procent, ale maksymalnie do 70 procent, które będzie można uzyskać dopiero po 40 latach zamieszkiwania.

70 procent taniej po 40 latach

Jak można przeczytać w uzasadnieniu uchwały: w latach 2008 – 2010 sprzedano 6129 lokali, z czego uzyskano (wraz z I opłatą za użytkowanie wieczyste) ok. 200 mln zł. Dla porównania w tym samym okresie na budownictwo komunalne wydano środki w wysokości ok. 238 mln zł, a oddano do użytkowania 1032 lokale. Z powyższego wynika, że środki uzyskane ze sprzedaży 7 lokali umożliwiają wybudowanie tylko 1 lokalu (na gruncie Miasta).

Ponadto od 1 stycznia tego roku ze sprzedaży wyłączone będą lokale, które w stu procentach należą do miasta.

Beż możliwości wykupu mieszkań będą najbiedniejsze osoby. Są to lokatorzy, którzy korzystali z obniżki czynszu lub mieli umożony dług czynszowy czy pięć lat przed kupnem otrzymywali dodatek mieszkaniowy.

Uchwała, za którą opowiedzieli się radni Platformy Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej wejdzie w życie od 1 stycznia 2013 roku. Stanie się tak dlatego, że obecnie wiele umów o wykup mieszkania jest już na zaawansowanym poziomie i mają być podpisane w 2012 roku.

ec/bf/par