Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Wykropkowana uchwała do prokuratury. Agent Tomek donosi

Najnowsze

TVN 24Tomasz Kaczmarek

Poseł Tomasz Kaczmarek (PiS), były agent CBA, złożył zawiadomienie do prokuratora generalnego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz i jej współpracowników.

Polityk PiS podejrzewa o poświadczenie nieprawdy i niedopełnienie obowiązków prezydent stolicy oraz podległych jej radcę prawnego i skarbnika. Chodzi o artykuły 231 i 271 kodeksu karnego.

Kropki zamiast liczb

- Prezydent przesłała radnym projekt uchwały o nowych stawkach za wywóz śmieci, bez konkretnych liczb - w miejscu gdzie powinny być stawki do przegłosowania na radzie miasta wstawiono trzy kropki, a radca prawny i skarbnik miasta wydali opinię , w której stwierdzili, że owe trzy kropki mają neutralny wpływ dla budżetu Warszawy – czytamy w zawiadomieniu.

- Konkretne stawki za wywóz śmieci miały się pojawić dopiero w trakcie sesji i zgłosić je mieli radni Platformy Obywatelskiej w formie poprawki do uchwały przygotowanej przez prezydent Gronkiewicz-Waltz. Poprawki miały więc dotyczyć nieznanego stanu faktycznego – pisze dalej poseł i przypomina, że nieznane stawki zaakceptowali radca prawny i skarbnik.

Kaczmarek nawiązuję do sytuacji, którą opisaliśmy 12 czerwca. Rzeczywiście, projekt uchwały przedstawionym radnym nie zawierał konkretnych stawek. Krytykowali to politycy opozycji, a rzecznik ratusza bronił takiego rozwiązania, tłumacząc, że prace nad projektem trwały do "bladego świtu".

Niższe, więc neutralne

Dziś ratusz podtrzymuje te argumenty. - Wszystko przebiegło zgodnie z prawem. W projekcie nie było liczb, bo do ostatniej chwili trwały prace nad wyliczeniem. Stawki wprowadziliśmy w autopoprawce i radni głosowali pełną uchwałę, zawierającą stawki – zapewnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Pozostaje pytanie na jakiej podstawie pozytywną opinię wydał skarbnik? – Od początku mówiliśmy, że nowe stawki na pewno będą niższe. Stąd prosty wniosek, że będą neutralne dla budżetu – wyjaśnia rzecznik i dodaje, że ratusz ze spokojem czeka na informacje z prokuratury.

Za poświadczenie nieprawdy (art. 271 kk) urzędnikowi grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, natomiast za niedopełnienie uprawnień (art. 231 kk) funkcjonariusz publiczny może dostać do 3 lat więzienia.

b//ec

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24