Wykonawca metra: Nie wykluczamy naszej winy

Warszawa

TVN24Konferencja w sprawie awarii na budowie metra

- Nie wykluczamy że awaria na budowie II linii metra to nasza wina, ale również może to być przyczyna od nas niezależna - informuje Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP, które buduje metro.

- Nie możemy na razie powiedzieć więcej o przyczynach awarii. Zostanie powołana komisja i przygotowany szczegółowy raport – mówi Witczyński na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

- Około godz. 4.00 nad ranem znaleźliśmy przesączenia w okolicach wodociągu pod ul. Szkolną. Woda zaczęła podmywać część ulicy i pobliskie budynki - dodaje. Dodał, że woda, która wypłynęła z wodociągu, spowodowała wyrwę na głębokoci 2 m o powierzchni 10 metrów kwadratowych. Przed godz. 12.00 miała już 20 metrów.

Prace na budowie zostały wstrzymane, ale jak zapewnia Witczyński, konstrukcja stacji nie została uszkodzona.

Zabezpieczają wyrwę

Rzecznik AGP podkreślił, że w tej chwili działania skupiają się przede wszystkim na zabezpieczeniu osuwiska i okolicznych budynków. - Woda wypłukała część gruntu, dla zabezpieczenia wstrzykiwane są mieszanki betonowe. Pracujemy nad umocnieniem fundamentów budynków – podkreśla Witczyński.

Rzecznik poinformował również, że nie wiadomo, kiedy do swoich mieszkań będą mogli wrócić mieszkańcy okolicznych budynków. W sumie z powodu awarii ewakuowano ok. 100 osób.

Konferencja w sprawie awarii na budowie metra
TVN24

Nie pierwszy raz

To kolejna poważna awaria na budowie metra. W nocy z 13 na 14 sierpnia podczas prac na budowie stacji II linii metra Powiśle budowniczy natrafili na ciek wodny. Stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Ruch w tunelu został zamknięty kierowcy korzystają z objazdów. Zdaniem ekspertów problem pojawił się w związku z tzw. kurzawką.

Witczyński pytany, czy nad budową II linii wisi jakieś fatum, odpowiedział, że takie awarie mają prawo się zdarzyć. - Częstotliwość pojawiania się takich zdarzeń wynika ze skali prowadzonej inwestycji, a budowa metra to ogromna inwestycja - przekonuje.

Awaria na budowie metra

W piątek rano doszło do awarii na budowie II linii metra. Uszkodzona została instalacja wodociągowa przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Świętokrzyskiej. Woda podmyła pobliskie budynki. Strażacy ewakuowali mieszkańców dwóch z nich. Ul. Marszałkowska została wyłączona z ruchu.

Konferencja w sprawie awarii na budowie metra
TVN24

Related content

par