Wykoleił się pociąg z Zakopanego do Warszawy

Warszawa

TVN24 ; Obserwatordm / Kontakt24Utrudnienia w kursowaniu pociągów

W miejscowości Chabówka (woj. małopolskie) wykoleiła się w sobotę lokomotywa PKP Intercity pociągu relacji Zakopane - Warszawa. Pasażerowie korzystali z komunikacji zastępczej. Ruch udało się przywrócić o godzinie 6.45 w niedzielę.

Do odblokowania trasy trzeba było użyć ciężkiego sprzętu. - O godzinie 6.45 trasa Zakopane - Chabówka - Zakopane została otwarta dla ruchu pociągów. Pociągi wjeżdżają i wyjeżdżają ze stacji Zakopane bez utrudnień - poinformowała Beata Czemerajda, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Do zdarzenia doszło w sobotę ok. godz. 16.00. - Wykoleiła się lokomotywa prowadząca pociąg ekspresowym Tatry relacji Zakopane - Warszawa. Nikomu z pasażerów, ani członków załogi pociągu nic się nie stało - informowała Czemerajda.

Pasażerowie zostali przewiezieni autobusami do Krakowa, skąd do Warszawy odjechali pociągiem rezerwowym.

Utrudnienia do ranaTrasa do i z Zakopanego była zablokowana. Po godz. 21.30 kolejarze poinformowali, że ruch pociągów na linii Zakopane – Chabówka – Zakopane uda się prawdopodobnie przywrócić w niedzielę we wczesnych godzinach porannych.

Jak informował w TVN24 Włodzimierz Zembol, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Nowym Sączu, na miejscu trwają prace mające na celu przywrócenie taboru na tory. - Wykolejeniu uległ elektrowóz i pierwszy wózek pierwszego wagonu pasażerskiego - powiedział Zembol.

Pęknięta szyna?

Po godz. 21 prace rozpoczęły służby techniczne Polskich Linii Kolejowych. Odholowano i zabezpieczono wagony z pociągu ekspresowego Tatry. Kolejnym krokiem było usunięcie blokującej szlak lokomotywy – posłuży temu ściągnięty na miejsce specjalistyczny sprzęt.

Zembol nie chciał mówić o przyczynach wykolejenia składu. Jak podaje portal Rynek Kolejowy, według nieoficjalnych informacji przyczyną wykolejenia mogła być pęknięta szyna.

Ze wstępnych informacji wynika, że pociąg w chwili wykolejenia poruszał się z prędkością ok. 37 km/h. Dopuszczalna prędkość dla pociągów na tym odcinku to 40 km/h.

Na miejscu pracuje ekipa PKP
TVN24

Komunikacja zastępcza

PKP Intercity wprowadziła dla pociągów dalekobieżnych kursujących do i z Zakopanego autobusową komunikację zastępczą. Skorzystali z niej pasażerowie ośmiu pociągów PKP Intercity - sześciu pociągów wyjeżdżających z Zakopanego oraz dwóch składów wjeżdżających do Zakopanego. Były to składy jadące z Zakopanego do: Warszawy (Ex Tatry), Trójmiasta (TLK Monciak), Wrocławia (TLK Pogórze), Szczecina, (TLK Podhalanin), Warszawy (TLK Nosal), Trójmiasta (TLK Regle) oraz składy dojeżdżające do Zakopanego z: Białegostoku (TLK Janusz Korczak) i Olsztyna (TLK Warmia).

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

tvn24.pl/Kontakt24/PAP/ran