Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Wyjątkowe zdjęcie zrujnowanej Warszawy. Kim była ta dziewczynka?

Warszawa


Dziewczynka w zbyt obszernej koszuli i za dużych butach stoi na dachu budynku, a przed nią rozciąga się morze ruin. To teren dawnego getta, na gruzach którego wkrótce wyrośnie nowy Muranów. Internauci rozszyfrowali już prawdopodobne miejsce, z którego w 1946 roku wykonano tę fotografię. Teraz próbują zidentyfikować jego bohaterkę.

"Warszawa, 3 kwietnia 1946. Widok na ruiny getta na Muranowie. Zdjęcia, które według nas jest jednym z ikonicznych zdjęć Warszawy" – czytamy na profilu "Tu było, tu stało". Jego twórcy ze stowarzyszenia Masław chcą ustalić, kim była dziewczynka stojąca na pierwszym planie.

Dom przy ulicy Stawki

Sporo już wiemy. Czarno-białą fotografię zrobił Reginald Kenny, który towarzyszył Herbertowi Hooverowi, byłemu prezydentowi USA, podczas wizyty w stolicy. Wskazano też dwie prawdopodobne lokalizacje, są oddalone o kilkaset metrów.

Dziennikarz Marek Stanisław Kossakowski sprawdzał charakterystyczne punkty odniesienia, jak kościół św. Augustyna, i skrupulatnie porównywał je z mapami. Na ich podstawie stwierdził, że dziewczynka stała na dachu budynku przy ul. Stawki 5/7, gdzie dziś mieści się Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Z kolei przedstawiciele Masława, piszą o dachu dawnej szkoły powszechnej nr 153 przy ulicy Stawki 21. "Samochód z lewej strony jedzie ulicą Zamenhofa, drogą do nieba warszawskich Żydów zdążających na Umschlagplatz. Widać zabudowania Gęsiówki oraz wieżę kościoła Świętego Augustyna. Druga wieża to kościół Świętego Wojciecha na Woli" - piszą na portalu społecznościowym.

Kim była? Co czuła?

Teraz chcą ustalić tożsamość bohaterki zdjęcia, czyli dziewczynki spoglądającej na zrujnowaną stolicę. "Może z Waszą pomocą uda nam się dotrzeć do dziewczynki ukazanej na zdjęciu? Kim ona była? Co wtedy czuła? Jakie miała marzenia? Jak potoczyła się jej przyszłość?" - pytają.

- Mamy nadzieję, że uda się znaleźć tę osobę. Chcielibyśmy z nią porozmawiać i spróbować zrobić zdjęcie w tym samym miejscu współcześnie, żeby pokazać też efekt odbudowy stolicy - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Patrycja Jastrzębska ze stowarzyszenia Masław. I podkreśla, że akcję poszukiwań organizacja prowadzi wspólnie z Grzegorzem Kossonem.

Osoby, które mają jakiekolwiek informacje mogące pomóc w jej identyfikacji, mogą przesyłać maile na adres: tubylotustalo@gmail.com.

Skąd zostało zrobione zdjęcie?
facebook

CZYTAJ TEŻ: "Szklana" wyspa obok Wenecji.To stąd nazwę wziął Muranów:

Historia Muranowa
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszaa.pl

ran/b