Wygrali konkurs. Będą gotować dla Pierwszej Damy

Warszawa

Marcin Gula /tvnwarszawa.plUczniowie ugotują obiad Pierwszej Damie

W Warszawie rozstrzygnięto konkurs kulinarny, którego główną nagrodą jest możliwość przygotowania posiłku dla Pierwszej Damy Anny Komorowskiej. Wygrali uczniowie z zespołu szkół w Przodkowie.

W finale konkursu wzięli udział uczniowie ze szkół z pięciu województw: dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Oceniane było wykorzystanie tradycyjnych produktów w nowoczesnej kuchni polskiej, smak potraw czy kreatywność.

W skład każdej drużyny wchodziło dwoje uczniów oraz nauczyciel, który mógł kucharzom udzielać wskazówek.

Zwycięzcy przygotują posiłek w Pałacu Prezydenckim dla Anny Komorowskiej i jej gości. Termin przyjęcia jest jeszcze ustalany. Ponadto laureaci pierwszych trzech miejsc odbędą praktyki pod okiem znanego i doświadczonego szefa kuchni.

Twarogowa gomółka i gołębie piersi

Zwycięzcy, uczniowie z zespołu szkół ponadgimnazjalnych w Przodkowie, przygotowali na przystawkę gomółkę twarogowo-chrzanową podawaną na karmelizowanych burakach ćwikłowych, jako danie główne - smażoną pierś z gołębia z czekoladowym pure z soczewicy, a na deser lody z gęsich wątróbek z sosem żurawinowym.

Sekretem zwycięskich potrwa było niezwykłe połączenie nowoczesności z tradycją. – Przepisy opracowaliśmy na podstawie połączenia nowoczesnej kuchni z tradycyjnymi produktami – powiedział Grzegorz Miotko, jeden z autorów potrawy.

ZOBACZ PRZEPISY:

Przepis str | materiały prasowe
Przepis str | materiały prasowe
Przepis str | materiały prasowe
Przepis str | materiały prasowe
Przepis str | materiały prasowe
Przepis str | materiały prasowe
Przepis str | materiały prasowe
Przepis str | materiały prasowe
Przepis str | materiały prasowe

Drugie miejsce zajął zespół szkół hotelarsko-turystycznych im. Wł. Zamoyskiego w Zakopanem (Małopolskie) a trzecie - zespół szkół ponadgimnazjalnych w Słupsku (Pomorskie).

Również Warszawa miała swoich reprezentantów. Uczniowie ze szkoły gastronomicznej przy ulicy Poznańskiej zajęli czwarte miejsce.

Karp z Mazowsza

Celem projektu Tradycyjne Produkty - Nowoczesna Kuchnia Polska jest promocja tradycyjnych produktów regionalnych. Konkurs zorganizował Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Slow Food Polska. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.

- Chcieliśmy pokazać, że z produktów, które są w zasięgu ręki każdego z nas można zrobić dania, których się nie można wstydzić. Dania, które są wspaniałe i jeszcze wspanialej smakują. Wykorzystaliśmy produkty z pięciu województw. Z Mazowsza królował karp i warzywa – wyjaśniał Marek Zagórski, prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

PAP/bf/par