Przygotuj się na:

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - EKSPRESOWE AUTOBUSY

Ratusz poinformował, że w najbliższy weekend zostaną uruchomione trzy dodatkowe linie autobusowe. Będą dowoziły mieszkańców w okolice cmentarzy.

Wydali 30 mln, by przyciągnąć projektantów, fotografów i twórców gier

Najnowsze

TVN24Prezydent Warszawy o Centrum Kreatywności Targowa

Ponad 3 tys. metrów kw. przestrzeni dla przedsiębiorców, 33 pracownie twórcze, sześć sal konferencyjnych - to niektóre atuty Centrum Kreatywności Targowa 56 na warszawskiej Pradze. Powstało kosztem blisko 30 mln zł w zrewitalizowanej kamienicy i ma przyciągnąć firmy z sektora kreatywnego.

Centrum Kreatywności Targowa powstało w bezpośrednim sąsiedztwie Bazaru Różyckiego i Muzeum Warszawskiej Pragi. Składa się z trzech części - kamienicy Mintera z 1867 r. od strony ul. Targowej, oficyny północnej z początku XX w. oraz z zupełnie nowego budynku wybudowanego od południa. Całość tworzy tradycyjną praską "studnię". Nad przestrzenią między budynkami jest szklany dach, dzięki czemu powstało patio, umożliwiające np. organizowanie wystaw. W piątkowym spotkaniu z dziennikarzami w centrum udział wzięli m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej zastępca Michał Olszewski. Jak mówili, centrum z jednej strony będzie miejscem organizowania rozmaitych wydarzeń, np. kulturalnych, a z drugiej będzie miejscem pracy dla sektora kreatywnego.

"Wyczuć klimat Pragi"

- Nie o to chodzi, żeby przez Pragę przejechać i żeby była szybsza komunikacja przez Pragę. Tylko chodzi o to, żeby Praga była upodmiotowiona, żeby na Pragę przyjechać i mieć coś ciekawego do obejrzenia, wyczuć z jednej strony ten klimat starej Pragi, ale żeby też zobaczyć jak ona się zmienia - powiedziała prezydent stolicy. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała oficjalnie otwarcie CKT za tydzień. W trzy kolejne soboty października (1, 8 i 15 października) odbędzie się tam szereg otwartych dla mieszkańców wydarzeń m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy prac studentów ASP czy pokazy filmowe.

Oprócz przestrzeni pozwalającej na organizowanie rozmaitych wydarzeń, centrum będzie przede wszystkim miejscem do pracy. Olszewski powiedział, że organizatorom wydarzeń centrum będzie udostępniane nieodpłatnie, natomiast, ci którzy będą chcieli na stałe zagościć na Targowej dostaną preferencyjny czynsz.

Przyciągnąć "branże kreatywne"

Centrum to ponad trzy tysiące metrów kwadratowych powierzchni, które będą dedykowane "branży kreatywnej". Ma działać jako magnes dla firm sektora kreatywnego i być inkubatorem przedsiębiorczości. W centrum swoje pomysły będą mogli rozwijać przedsiębiorcy z branży designu, mody, architektury, gier, muzyki, rzemiosła artystycznego, fotografii czy wzornictwa. Olszewski wyjaśnił, że centrum kreatywności powstało na Pradze, ponieważ właśnie ta część miasta ma największy potencjał przyciągania sektora kreatywnego - przyznał Olszewski. W przyszłości zostanie wybrany podmiot prywatny, który będzie operatorem centrum. Budowa centrum była jednym z pierwszych projektów realizowanych w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Warszawy, na który do 2022 r. miasto przeznaczy 1,4 mld zł. Koszt uruchomienia centrum to blisko 30 mln zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło ponad 14,5 mln zł - podaje miasto.

PAP/skw/mś