"Wycinka na dużą skalę"? W Łazienkach pod topór poszły topole i samosiejki

Warszawa

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plWycinka drzew w Łazienkach

"W Łazienkach trwa wycinka drzew na dużą skalę" – zaalarmował redakcję tvnwarszawa.pl internauta Denis. Uwagę naszego czytelnika przykuł płot odgradzający spory obszar południowej części parku .

Internauta przekonuje, że spory obszar południowego fragmentu parku został otoczony ogrodzeniem. "Widać ścięte drzewa" – pisze na warszawa@tvn.pl Denis. I zastanawia się, czy jest to powtórka z wycinki, która odbyła się w modernizowanym Ogrodzie Krasińskich, gdzie "pod topór" poszło ok. 300 drzew.

"To prace pielęgnacyjne"

Dlaczego drzewa w Łazienkach są wycinane? Zapytaliśmy o to głównego ogrodnika parku. Barbara Werner tłumaczy, że wycinka dotyczy terenu Ogrodu Modernistycznego. "Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie prowadzi na terenie Ogrodu Modernistycznego, w części zwanej Geometryczną, prace pielęgnacyjne oraz prace związane z realizacją przyjętego projektu rewitalizacji. Do prowadzonych prac należą: wymiana, uzupełnianie nasadzeń roślin oraz pielęgnacja. Prace prowadzone są zgodnie z zatwierdzonym projektem i sztuką ogrodową" – informuje Werner.

Jak dodaje, prace pielęgnacyjne to także usuwanie drzew chorych i spróchniałych. Prace pielęgnacyjne to także wycinka spróchniałych gałęzi, związana przede wszystkim z zagrożeniem, jakie stwarzają. "Wycince pielęgnacyjnej poddajemy wyłącznie egzemplarze roślin z objawami próchnienia i ubytkami na pniu, a także samosiewy, które zagrażały roślinom o historycznym znaczeniu" – precyzuje Werner.

Przedstawiciele Łazienek Królewskich zapewniają, że w sumie wycięto cztery topole i kilkanaście samosiewów. W ich miejsce posadzone będą nowe rośliny: między innymi róże, magnolie, bukszpany oraz cisy.

bf/ran