Wycinają 100 drzew pod budowę żłobka

Warszawa

Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.plWycinka na Białołęce

"Pod topór ma pójść ponad 100 zdrowych i wartościowych drzew pod budowę żłobka przy ul. Krzyżówki" - alarmują stołeczni społecznicy. - To jest jedyny w tym obszarze teren, który można było pod ten cel wykorzystać - odpowiada rzeczniczka Białołęki i deklaruje, że w miejscu wyciętych drzew zostaną posadzone nowe.

O wycince na Białołęce napisali w niedzielę zaniepokojeni mieszkańcy na Facebooku. "Jutro ma się rozpocząć wycinka drzew nad Kanałem Żerańskim, ale jeszcze nie pod gazociąg wysokiego ciśnienia, a pod żłobek przy ul. Krzyżówki, czyli inwestycję miejską" - czytamy we wpisie. "Warszawa Zieloną Stolicą Europy? Bez żartów" - ironizują.

TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ O BUDOWIE GAZOCIĄGU

"Białołęka potrzebuje żłobków jak powietrza"

Argumenty społeczników odpierają urzędnicy. - Teren zielony w tym rejonie zajmuje blisko 14,5 ha. Część, która zostanie przeznaczona pod budowę stanowi 2 procent całego miejskiego terenu zielonego po tej stronie Kanału Żerańskiego - zaznacza w rozmowie z nami Małgorzata Gawkowska, rzecznik prasowy urzędu dzielnicy.

Przyznaje, że wyciętych zostanie ponad 100 drzew. - Faktycznie są to dęby, klony, brzozy, robinie, ale kilkanaście z nich kwalifikowało się do wycinki bez względu na inwestycję, bo są chore - tłumaczy.

Jak zapewnia, teren, gdzie zaplanowano budowę żłobka, to jedyny należący do miasta, który można na ten cel przeznaczyć. - Od dłuższego czasu powstanie takiej inwestycji zakładał plan zagospodarowania przestrzennego. W 2014 roku rozpoczął się proces inwestycyjny, dziś jesteśmy już po przetargu, uzyskaniu pozwolenia na budowę. Wykonawca rozpoczął prace. Plany inwestycji były znane mieszkańcom - podkreśla.

I dodaje, że lokalizacja została wybrana z myślą o mieszkańcach okolicznych osiedli, gdzie mieszka dużo małych dzieci.

150 miejsc, parking

Jak zapewnia rzeczniczka, w miejscu wyciętych drzew zostaną posadzone nowe. - 34 drzewa zostaną posadzonych wokół żłobka przy ul. Krzyżówki, 31 przy żłobku przy ul. Odkrytej, 17 przy żłobku ul. Truskawkowa, kolejne 17 w Parku Picassa i 20 przy Miasteczku Ruchu Drogowego Światowida- wylicza Gawkowska.

Żłobek przy ul. Krzyżówki będzie kosztował 5,24 mln zł. Powstanie najpóźniej do lipca 2017 roku. Znajdzie się w nim miejsce dla 150 maluchów. Będzie graniczył z parkingiem boiska "Orlik". Urzędnicy planują, że w dni powszednie parking będzie wykorzystywany przez rodziców dzieci ze żłobka, a w weekendy przez osoby korzystające z boiska.

kś//ec