Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Wycięli drogę przez las"

Warszawa

fot. warszawa@tvn.pl
fot. warszawa@tvn.pl
fot. warszawa@tvn.pl
fot. warszawa@tvn.pl
fot. warszawa@tvn.pl
fot. warszawa@tvn.pl
fot. warszawa@tvn.pl
fot. warszawa@tvn.pl
fot. warszawa@tvn.pl

- Przez środek Lasku Bródnowskiego wycięli drogę - alarmuje na warszawa@tvn.pl internauta. - To jest potrzebna droga przeciwpożarowa. Zwykłe samochody nią nie przejadą - studzi emocje przedstawiciel Lasów Miejskich. Zapewnia też, że wycinka odbyła się zgodnie z prawem.

- W Lasu Bródnowskim wycięto część drzew pod budowę szerokiej drogi. Kto za to odpowiada? - oburza się internauta. Na zdjęciach, które dostaliśmy na warszawa@tvn.pl dobrze widać, że teren przygotowano pod inwestycję. - Czyją? - pytamy w dzielnicy Targówek. Rzecznik Rafał Lasota odsyła nas do Lasów Miejskich.

Samochody nie przejadą

- Faktycznie budujemy tam drogę - potwierdza p.o. kierownika Lasów Miejskich Warszawa, Piotr Prądzyński. - Przeciwpożarową - uspokaja. - A tak naprawdę to remontujemy istniejącą już w tym miejscu drogę w celu zwiększenia jej nośności - wyjaśnia. - Będą mogły poruszać się po niej ciężkie wozy straży pożarnej.

A prywatne samochody, na przykład jadące do pobliskiego centrum handlowego? - Absolutnie! - zapewnia Prądzyński. - To nie jest ulica, z której można normalnie korzystać - informuje Prądzyński. - Będzie to droga leśna zablokowana szlabanami, oznaczona symbolem W-17 - dodaje.

Co innego piesi. - Po nowej dodze z łatwością będzie można przejechać wózkiem czy rowerem - mówi Prądzyński.

Droga a przepisy

- Budowa tej drogi jest w ramach programu sporządzonego przez Biuro Ochrony Środowiska m. st. Warszawy, w którym znalazły się wytyczne dotyczące tego, gdzie mają biec drogi przeciwpożarowe oraz które odcinki mają zostać wyremontowane. Zatwierdzona została również przez komendanta Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie - wyjaśnia Prądzyński.

Przewidziane do wycinki

Tłumaczy się też z wycinki drzew: - Była niezbędna, ponieważ droga musi mieć odpowiednią szerokość, wymaganą rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącego zabezpieczeń przeciwpożarowych obszaru leśnego - mówi Prądzyński. - Drzewa i tak zostałyby usunięte. Były to stare, 60-70 letnie topole znajdujące się pod linią energetyczną - kończy.

Przejazd nie będzie wyasfaltowany. - To tak zwany dukt leśny - mówi szef warszawskich Lasów Miejskich.

Mapy dostarcza Targeo.pl

su/mz