Wybudzona Amanda zaczyna rozwiązywać zadania matematyczne

Warszawa

TVN24Relacja z kliniki "Budzik"

12-letnia Amanda to już siódme dziecko, które udało się wybudzić w klinice "Budzik". – Po takim niedotlenieniu mózgu to prawdziwy cud – powiedziała w poranku "Wstajesz i Wiesz" matka Amandy.

Dla 12-letniej dziewczynki i jej rodziców to wielkie święto. Po sześciu miesiącach śpiączki, dzięki intensywnej rehabilitacji pracownikom kliniki "Budzik" udało się wybudzić Amandę.

- Zaczęły powoli wracać wszystkie funkcje, typu mowa czy rozpoznawanie. Mimo to, jeszcze dużo pracy przed nami. Dużo rehabilitacji i zajęć z logopedą – mówi matka dziewczynki.

Jak dodaje, dziecko odzyskuje sprawność psychiczną. – Zaczyna myśleć, rozwiązywać zadania matematyczne i wymawiać wyrazy. Po takim niedotlenieniu mózgu to prawdziwy cud – cieszy się matka Amandy.

Amanda w lipcu ubiegłego roku uległa podtopieniu. Dziewczynka do "Budzika" trafiła w połowie października.

Wybudzają dzieci

Przypadek 12-latki to siódme wybudzenie w historii kliniki uruchomionej w lipcu 2013 roku. Klinika "Budzik" to działający przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, przebywających w śpiączce.

Przyjmowani są tam pacjenci w wieku od 2 do 18 lat i przebywający w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy, jeśli wystąpiła ona z przyczyn nieurazowych.

bf//par