Wybudzanie "śpiochów". Wygaszono roszczenia do skweru w centrum

Warszawa

TVN24Skwer Wolnego Słowa

Dzięki "małej ustawy reprywatyzacyjnej" ratusz wydał kolejne decyzje umarzające roszczenia do nieruchomości na Woli, Mokotowie i w Śródmieściu. Tym razem chodzi o pięć adresów, między innymi część skweru Wolnego Słowa w centrum.

- "Śpiochów" coraz mniej. Właśnie wydaliśmy siedem kolejnych decyzji umarzających postępowania. Dzięki "małej ustawie reprywatyzacyjnej" w tym roku do zasobów miasta i Skarbu Państwa wróciły już 64 takie nieruchomości. Oprócz tego wydaliśmy też 64 decyzje odmawiające ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wykorzystywanych na cele publiczne. Nadal nie ma jednak dużej ustawy reprywatyzacyjnej, na którą tak czekają warszawiacy - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Pięć adresów

Chodzi między innym o nieruchomości przy ulicy Brackiej 10 w Śródmieściu - obecnie to Mysia, na terenie znajduje się również część skweru Wolnego Słowa oraz budynki biurowe.

Inna to teren Kolonii Służew-Służewiec działka nr 860, obecnie rejon ulic Puławskiej, Jana Sebastiana Bacha, Wałbrzyskiej i al. Harcerzy Rzeczypospolitej na Mokotowie, część nieruchomości z budynkiem mieszkalnym przy Jana Sebastiana Bacha 34A.

A także nieruchomości przy Hrubieszowskiej 5 na Woli, obecny adres Prosta 70, na działce znajduje się budynek biurowo-usługowy. Kolejna znajduje się przy Bocheńskiej 1 na Mokotowie (obecnie to tereny mieszkaniowe i pas drogowy ul. Płyćwiańskiej).

Ostatnia to tzw. Miasto Ogród Czerniaków, obecnie rejon ul. Augustówka i Grzegorza Piramowicza na Mokotowie. Chodzi o ulicę oraz grunty orne.

"Mała ustawa reprywatyzacyjna"

We wrześniu 2016 r. weszła w życie "mała ustawa reprywatyzacyjna", która wprowadziła m.in. możliwość zakończenia postępowań dotyczących tak zwanych śpiochów, czyli nieruchomości, co do których wiele lat temu został złożony wniosek, ale później wnioskodawcy nie próbowali już jej odzyskać. Jeśli w ciągu pół roku od publikacji ogłoszenia nikt nie zgłosi roszczeń, budynek lub działka przechodzą na własność miasta.

W lutym ubiegłego roku rozpoczęto publikacje ogłoszeń o "śpiochach". Łącznie w 16 partiach ukazały się ogłoszenia dotyczące 210 takich nieruchomości.

KOMISJA REPRYWATYZACYJNA O OTWOCKIEJ I SKORUPKI:

ran/b

Kaleta o "wielopiętrowych zaniedbaniach" przy reprywatyzacjiTVN24
wideo 2/3