Wybraliście wydarzenie 2013 roku

Warszawa

TVN24Podpisy pod referendum zbierano przez kilka tygodni

Internauci tvnwarszawa.pl wybrali najważniejsze wydarzenie 2013 roku. 31 proc. głosów w naszej sondzie zdobyło referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Drugie miejsce zajęło otwarcie fragmentu Południowej Obwodnicy Warszawy. Podium zamyka pożegnanie ikarusów i tramwajów 13n, popularnie nazywanych parówkami.

Na referendum głos oddało blisko tysiąc internautów. Nic dziwnego. Temat na kilka miesięcy zdominował polityczne życie stolicy. W walkę o odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz włączyli się czołowi politycy PiS, SLD, czy (wówczas jeszcze) Ruchu Palikota. Prezydent Warszawy bronili z kolei jej koledzy z PO z prezydentem i premierem na czele.

Wyniki głosowania na wydarzenie roku 2013
tvnwarszawa.pl

Ultimatum, podpisy i "cud referendalny"

Wszystko zaczęło się w kwietniu, kiedy Piotr Guział, burmistrz Ursynowa postawił prezydent Warszawy ultimatum: albo obniży stawki opłat za wywóz śmieci i zrezygnuje z kolejnej podwyżki cen biletów, albo rozpocznie się zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie jej odwołania.

Wtedy wydawało się jeszcze, że to tylko polityczna rozgrywka. Wniosek trafił do urzędu w maju, a zbieranie podpisów zaczęło się kilka dni po tym, jak poranny chaos w metrze sparaliżował centrum miasta. Rozpoczyna się pasmo gaf i wizerunkowych wpadek: Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznaje, że nie wie, ile kosztuje 20-minutowy bilet, twierdzi że popierający referendum "to nie są warszawiacy", kłóci się o 5 złotych ze strażnikiem w parku w Wilanowie.

W czerwcu zaczyna się wizerunkowa ofensywa nazwana później "cudem referendalnym". Stanowisko traci odpowiedzialny za fatalne przygotowanie przetargów śmieciowych wiceprezydent Jarosław Kochaniak, rada miasta przyjmuje niższe stawki opłat za wywóz śmieci. Z ratusza odchodzi Tomasz Gamdzyk, obarczany odpowiedzialnością za porażkę w wojnie z reklamą wielkoformatową. Zastępuje go znany krytyk architektury Grzegorz Piątek, co jest odbierane jako gest w stronę środowisk, które krytykują ratusz. Ruszają konsultacje ws. budżetu obywatelskiego i przygotowania do wprowadzenia Karty Warszawiaka.

Ponad 230 tys. podpisów i decyzja ws. referendum

Do akcji referendalnej włącza się tymczasem Prawo i Sprawiedliwość, które straszyć będzie później mytem za wjazd na mosty, rzekomo planowanym przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. PiS przychodzi jednak niemal na gotowe - w połowie czerwca jest już wymagana liczba podpisów pod wnioskiem o referendum. Zbieranie trwa dalej - skończy się w lipcu liczbą 232 tysięcy.

Pech nie opuszcza Hanny Gronkiewicz-Waltz: pod koniec czerwca udaje się otworzyć zamknięty przez prawie rok tunel Wisłostrady. Dzień później zatapia go ulewa.

20 sierpnia zapada decyzja: wniosek jest ważny, podpisów wystarczy, będzie referendum. Piotr Guział tryumfuje i z dnia na dzień wyrasta na polityczną gwiazdę. Platforma Obywatelska z premierem Tuskiem, który zapowiada dokończenie obwodnicy i przy wsparciu prezydenta Komorowskiego zaczyna walkę o jak najniższą frekwencję. Zaczyna się zniechęcanie do udziału w głosowaniu.

Skutecznie. 13 października do urn idzie 343 tysięcy warszawiaków. O 45 tysięcy za mało, by głosowanie było ważne. Prawie 95 proc. głosowało za odwołaniem prezydent miasta.

Oficjalne wyniki referendum
TVN24

II miejsce: Obwodnica i obietnica

18 proc. osób, które zagłosowały w naszej sondzie uznało, że najważniejszym wydarzeniem minionego roku było otwarcie pierwszego fragmentu Południowej Obwodnicy Warszawy. Przejezdny odcinek kończy się na ulicy Puławskiej i pozwala m.in. skrócić dojazd na Służewiec.

Jednocześnie premier Donald Tusk zapowiedział dokończenie obwodnicy Warszawy, czyli budowę niezwykle drogiego odcinka od Puławskiej do nowej trasy na Lublin z tunelem pod Ursynowem, mostem przez Wisłę i estakadami przez park krajobrazowy oraz obwodnicy wschodniej.

Niestety, ma się to odbyć kosztem dwóch innych wylotówek: w kierunku Krakowa i Gdańska. Swoje pretensje mają też mieszkańcy Dolnego Śląska - deklaracja Tuska oznacza bowiem, że później niż planowano powstanie trasa S3 w kierunku granicy z Czechami.

Pierwszy przejazd obwodnicą
fot. TomaszZieliński film:TVN24

III miejsce: Ostatnia parówka i pożegnanie ikarusa

Warszawiakom trudno było się pożegnać z tramwajami 13n i ikarusami. Na nic jednak sentymenty - oba modele odjechały w 2013 roku do lamusa. Najpierw wiosną ostatni tramwaj 13n ustąpić musiał miejsca ostatnim swingom z tzw. kontraktu stulecia, a pod koniec roku za ostatnim ikarusem zamknęła się brama zajezdni przy Stalowej. To symboliczny moment: stolica nie ma już nieprzyjaznych dla niepełnosprawnych i rodziców z wózkami autobusów z wysoką podłogą.

Na to wydarzenie zagłosowało 13 procent internautów dając mu trzecie miejsce w naszej sondzie.

Jeden z kierowców o ikarusach
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

IV miejsce: awantura o tęczę

Tuż za nim, z 11 procentami głosów, wylądowała tęcza z Placu Zbawiciela, a raczej awantura o nią, a w skuteczne podpalanie podczas Marszu Niepodległości. Ratusz zapowiada, że nie ulegnie chuliganom i będzie odbudowywać instalację do skutku. Tymczasem pojawiły się propozycje, by tęczę odbudować w formie biało-czerwonej, ale są też tacy, którzy chcą jej likwidacji.

V miejsce: nieudane przetargi na wywóz śmieci

Mimo, że dotyczy wszystkich mieszkańców miasta to znalazła się dopiero w połowie rankingu. Awantura o śmieci (7 proc.) swój początek miała w czerwcu. Krajowa Iza Odwoławcza wytknęła miastu, że specyfikacja przetargu na tę usługę faworyzowała Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. W efekcie konieczne było powtórzenie przetargu i stało się jasne, że system nie zacznie działać w Warszawie w przewidzianym ustawą terminie.

W lipcu ratusz poprawił warunki przetargu, a we wrześniu go rozstrzygnął. Warunki znów zostały oprotestowane, ale tym razem KIO nie przychyliła się do tego. System pomostowy ma skończyć działać 31 stycznia.

Płonie tęcza na pl. Zbawiciela
Kontakt 24, Handman
Maciej Wąsik z PiS domaga się wyjasnień od prezydent na sesji rady miasta
tvnwarszawa.pl

Janosikowe, pożar inspiro, Karta Warszawiaka

Szóste miejsce przypadło Janosikowemu (6 proc.). Podatek na biedniejsze regiony dokonał spustoszenia w budżecie Mazowsza doprowadzając je na skraj bankructwa.

5 procent głosujących (siódme miejsce) w naszej sondzie wskazało na pożar inspiro. Nowoczesny pociąg metra zapalił się w połowie listopada. Ósme miejsce (4 proc.) przypadło Karcie Warszawiaka, która stała się osłodą kolejnej podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej.

Mówi Marek Miesztalski, skarbnik Mazowsza
TVN24/Urząd Marszałkowski
Pożar pociągu w metrze
| warszawa@tvn.pl
Mówi Grzegorz Dziemieszczyk, dyrektor ZTM ds. handlu
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Lotnisko w Modlinie i spory mieszkańców z urzędnikami

Przedostatnie miejsce (3 proc.) zajęło powtórne otwarcie lotniska w Modlinie. W grudniu 2012 roku wydawało się, że po pokonaniu problemów z mgłą port wychodzi na prostą i zacznie w końcu prosperować. I właśnie wtedy okazało się, że pas startowy został wykonany tak, że wymagał gruntownego remontu.

Tylko 2 procent głosujących uznało za wydarzenie roku walkę o miasto. Tak nazwaliśmy kilka ostrych sporów między mieszkańcami, a urzędnikami. Najgłośniejszym był oczywiście ten o Ogród Krasińskich, gdzie właśnie kończy się kontrowersyjny remont.

Dużo zamieszania wywołała również informacja o inwestycji przy Podwalu. Powstający tam biurowiec wywołał protest ze względu na sąsiedztwo Zamku Królewskiego i rzekomą groźbę wykreślenia Starego Miasta z listy UNESCO.

Do niedawna we wszystkich takich sprawach głos zabierała wąska grupa aktywistów, wciąż tych samych. Teraz o swoje upominają się coraz bardziej świadomi swoich praw i potrzeb mieszkańcy.

bf/par/b