Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Wybrali najpiękniejszą studentkę. "Impreza ma seksistowski charakter"

Warszawa

youtube: MissSggwTVTak wyglądały wybory Miss SGGW w 2012 r

Skąpo ubrane studentki w szpilkach przeciągają na łóżku lub przed kominkiem - tak wyglądają zdjęcia kandydatek do tytułu Miss SGGW 2013. Dla uczelni miała to być forma promocji. Dla niektórych to impreza o seksistowskim charakterze.

- Rektor SGGW prof. dr hab. Alojzy Szymański ma zaszczyt zaprosić na galę Miss SGGW 2013 – tak zaczynało się zaproszenie na oficjalne wybory najpiękniejszej studentki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

W pierwszej części udało się przeprowadzić casting, a następnie z 12 dziewczyn wybrano tę najpiękniejszą. Została nią Małgorzata Śmigielska.

Oburzeni na bieliznę i szpilki

Fotorelację z gali finałowej i portrety śmiało wyginających się dziewczyn można znaleźć na oficjalnym profilu wyborów Miss SGGW w jednym z internetowych serwisów społecznościowych. Skąpo ubrane kandydatki oburzyły część osób, które - już po konkursie - wystosowały petycję do władz SGGW.

- Ta impreza ma seksistowski charakter. Kandydatki na zdjęciach i pokazach prezentowane są w jednoznacznie seksualnych pozycjach i kontekstach, a konkurs powiela szkodliwe, szowinistyczne schematy, które upokarzają kobiety – możemy przeczytać w petycji do rektora, opublikowanej 23 kwietnia.

Finalistka MISS SGGW 2013 | facebook.com/MISS.SGGW fot. Bartek Gnoiński
Finalistka MISS SGGW 2013 | facebook.com/MISS.SGGW fot. Bartek Gnoiński
Finalistka MISS SGGW 2013 | facebook.com/MISS.SGGW foto. Bartek Gnoiński
MISS SGGW 2013 | facebook.com/MISS.SGGW foto. Bartek Gnoiński
Finalistka MISS SGGW 2013 | facebook.com/MISS.SGGW foto. Bartek Gnoiński

- Wyrażamy ubolewanie, że państwowa uczelnia organizuje imprezę opartą na równie prymitywnych popędach oraz na upokorzeniu uczestniczek. Wzywamy władze SGGW do zmiany charakteru imprezy, lub wycofania się z jej organizowania – puentują oburzeni konkursem.

TU MOŻESZ PRZECZYTAĆ CAŁĄ PETYCJĘ

"Bielizna nie była wyzywająca"

Na te zarzuty, na swojej stronie internetowej odpowiedział samorząd studentów. - Kandydatki na zdjęciach i pokazach nie są prezentowane w jednoznacznie seksualnych pozycjach i kontekstach, a bielizna nie była wyzywająca. Sesje nie były przeprowadzane wbrew woli uczestniczek – można w nim przeczytać. Organizatorzy zapewniają też, że w czasie konkursu nie wystąpiły jakiekolwiek szkodliwe, szowinistyczne schematy, które miałyby upokarzać kobiety oraz że w tym roku, w choreografii nie było elementu tańca studentek ubranych w bieliźnie dookoła ubranego mężczyzny.

Taki element znalazł się w programie poprzedniej edycji, a film z tego wydarzenia też można obejrzeć w internecie.

W czwartek na stronie SGGW pojawiło się oficjalne oświadczenie rektora.

- Z przykrością odnotowaliśmy fakt, że na portalu społecznościowym ukazały się niestosowne fotografie z poprzedzającej wybory sesji zdjęciowej. Władze Uczelni nie miały wiedzy o formule sesji zdjęciowej oraz publikacji zdjęć przez studentów. Tego typu zachowania nie znajdują akceptacji władz i społeczności SGGW i są uznane za naganne - napisał rektor i dodał, że Wiedza, intelekt i postawa moralna były i zawsze będą w SGGW najwyższymi wartościami.

CZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE REKTORA

Tegoroczna gala odbyła się pod honorowym patronatem burmistrza dzielnicy Ursynów Piotra Guziała oraz marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.

lata/roody