Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Wybrali kolejnego wykonawcę fragmentu wylotówki na Katowice

Warszawa

GDDKiAZbudują kolejny fragment S8

Drogowcy wybrali wykonawcę kolejnego odcinka ekspresowej "ósemki", czyli trasy wylotowej z Warszawy w kierunku Wrocławia i Katowic. Prawie 10-kilometrowy odcinek z Przeszkody do Radziejowic ma zbudować firma Strabag. Droga ma być gotowa w 2019 roku.

Po grudniowym całkowitym otwarciu odcinka trasy S8 Opacz-Paszków, między Warszawą a Piotrkowem Trybunalskim, pozostał jedynie ponad 20 kilometrowy odcinek starej "ósemki", tzw. gierkówki.

Budowę nowej trasy podzielono na dwa zadania. Pierwsze to budowa prawie 12-kilometrów nowej trasy z Paszkowa do Przeszkody – tu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała już w czerwcu wykonawcę, firmę Intercor.

Sprawdzony w boju

Drugie zadanie dotyczy niemal 10-kilometrowego odcinka z Przeszkody do Radziejowic. –W przetargu na projekt i rozbudowę tego odcinka GDDKiA za najkorzystniejszą uznała ofertę firmy Strabag Infrastruktura Południe – informują drogowcy. To ta sama firma, która budowała odcinek "ósemki" z Opaczy do Paszkowa.

- Podpisanie umowy z wykonawcą będzie możliwe po uprawomocnieniu się wyboru najkorzystniejszej oferty (brak odwołań lub zakończenie procedury odwoławczej) a także przeprowadzeniu przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych kontroli uprzedniej postępowania – informuje w komunikacie GDDKiA.

Strabag wycenił swoje prace na 306 mln zł. - Zaproponował skrócenie terminu realizacji z 34 do 31 miesięcy (w trakcie prac budowlanych nie wlicza się okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca) i wydłużenie okresu gwarancyjnego z 5 do 10 lat –tłumaczy GDDKiA.

Nowy odcinek będzie drogą ekspresową dwujezdniową z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. W ciągu trasy powstanie nowy węzeł Żabia Wola. Trasa z Przeszkody do Radziejowic ma być gotowa w drugiej połowie 2019 roku, natomiast odcinek z Paszkowa do Przeszkody w październiku 2018 roku.

Podejrzany przetarg?

Jak informuje Gazeta Stołeczna, to właśnie ten przetarg był jednym z czterech, którymi interesowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Podejrzewano tam zmowę cenową między firmami startującymi w przetargu.

Rzecznik GDDKiA, Jan Krynicki, nie chciał zdradzić o które dokładnie przetargi chodzi.

Czytaj więcej o sprawie

S8 już otwarta
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

jb/sk