Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Wybory rektora UW. Elektorzy wskazali czterech kandydatów

Warszawa

Anna Korzekwa / TwitterUW wybiera rektora

Ponad 300 elektorów wskazało czterech kandydatów na stanowisko rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Jeśli wszyscy wyrażą zgodę na dalsze kandydowanie, obecny szef największej polskiej uczelni będzie miał trójkę rywali w walce o stanowisko.

O wynikach głosowania elektorów poinformowała w środę wieczorem Anna Korzekwa, rzeczniczka uczelni.

Wyniki: Marcin Pałys 171, Alojzy Nowak 125, Jolanta Choińska-Mika 65, Leszek Kolankiewicz - 61.— Anna Korzekwa (@anna_korzekwa) marzec 9, 2016

Prof. Marcin Pałys to chemik, obecny rektor UW. Prof. Alojzy Nowak z Wydziału Zarządzania jest jednym z prorektorów uczelni. Cztery lata temu kandydował już na rektora. Liczba uzyskanych głosów wskazuje, że to Pałys i Nowak będą się liczyć w ostatecznej rozgrywce. Teraz będą musieli przekonać do siebie tych, którzy wskazali prof. Jolantę Choińską-Mikę z Wydziału Historycznego czy prof. Leszka Kolankiewicza z Wydziału Polonistyki.

Te osoby wskazało Kolegium Elektorów - ciało składające się z osób uprawnionych do głosowania na rektora. W tym roku jest ich 364, to przedstawiciele różnych grup społeczności akademickiej: pracowników akademickich, administracyjnych, studentów i doktorantów. Każdy z elektorów mógł wpisać na karcie do głosowania nazwiska maksymalnie dwóch kandydatów.

Kto może być rektorem?

Prawo do kandydowania na zaszczytne stanowisko mają profesorowie nadzwyczajni i zwyczajni, którzy nie ukończyli 70. roku życia i są zatrudnieni na UW jako podstawowym miejscu pracy.

Zgodnie z ordynacją wyborczą, by móc oficjalnie zostać kandydatem na rektora i brać udział w zasadniczym głosowaniu trzeba było uzyskać minimum 10 proc. głosów elektorskich. Ten próg przekroczyły cztery wspomniane osoby, które mają teraz trzy dni, aby potwierdzić zgodę na objęcie stanowiska. Brak pisemnej zgody oznacza rezygnację z dalszej rywalizacji.

Będzie przedwyborcza debata

Zaplanowano już debatę przedwyborczą kandydatów. Odbędzie się 22 marca o godz. 16:00 w auli im. w Auditorium Maximum. O tym, kto będzie kierował uczelnią do 2020 roku dowiemy się 20 kwietnia.

b