Wybory rektora Uniwersytetu. Poznaliśmy pięciu finalistów

Warszawa

TVN WarszawaWybory rektora

Poznaliśmy nazwiska pięciu uczonych, którzy będą walczyć o funkcję rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Otwarte spotkanie z kandydatami odbędzie się za tydzień, a ostateczne wybory – 18 kwietnia.

W środę w Auditorium Maximum odbyło się pierwsze posiedzenie kolegium elektorów, którzy z grupy 34 chętnych na objęcie prestiżowego stanowiska, wybrali finałową piątkę.

Pięciu w finale

Znaleźli się w niej dr hab., prof. UW Marcin Pałys z Wydziału Chemii (122 głosy), prof. dr hab. Marek Wąsowicz z Wydziału Prawa i Administracji (99), prof. dr hab. Alojzy Nowak z Wydziału Zarządzania (92), prof. dr hab. Włodzimierz Lengauer (57) z Wydziału Historycznego oraz prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski (54). Tylko oni uzyskali ponad 10 procent głosów elektorskich.

14 marca odbędzie się otwarte spotkanie z kandydatami na rektora. Zasadnicze wybory odbędą się zaś 18 kwietnia.

Kto może być rektorem?

Kandydat na rektora w dniu wyborów nie może mieć ukończonych 70 lat. Musi być też zatrudniony na UW jako podstawowym miejscu pracy na stanowisku profesora nadzwyczajnego albo zwyczajnego.

Obecnie rektorem UM jest prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow. W tym roku kończy drugą kadencję, co oznacza, że nie może starać się o reelekcję.

bako