"Wybór wykonawcy Łazienkowskiego możliwy przed świętami"

Straż PożarnaMost Łazienkowski po pożarze

- Wykonawca remontu mostu Łazienkowskiego powinien być wybrany przed świętami - powiedział w środę wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Po Wielkanocy firma mogłaby przystąpić do pracy. Miasto chce przywrócić przejezdność mostu do końca roku.

- Sukcesywnie, z każdym dniem jesteśmy bliżej tego, aby wyłonić wykonawcę. I tak jak mówiliśmy, on powinien być wyłoniony przed świętami, z końcem tego miesiąca, po to, żeby po świętach przystąpił do pracy - powiedział w środę dziennikarzom Wojciechowicz.

"Raczej konsorcja niż firmy"

Pytany, ile firm prowadzi rozmowy z miastem ws. remontu przeprawy powiedział, że "z tego, co wie, około sześciu". - Nawet nie firm, bardziej, należałoby powiedzieć, konsorcjów - podkreślił wiceprezydent. Powtórzył, że miasto zakłada przywrócenie przejezdności mostu w tym roku. - I taki jest nasz cel - dodał. Główny wykonawca remontu zostanie wybrany w drodze negocjacji bez ogłoszenia. Negocjacje bez ogłoszenia to tryb udzielenia zamówienia, w którym zamawiający negocjuje warunki umowy w sprawie zamówienia publicznego z wybranymi przez siebie wykonawcami, a następnie zaprasza ich do składania ofert.

Remont za ponad 100 milionów zł

Do pożaru mostu doszło 14 lutego. Ogień był gaszony przez 12 godzin, a temperatura miejscami sięgała 1000 stopni Celsjusza. Obecnie most jest wyłączony z ruchu, co powoduje utrudnienia komunikacyjne w stolicy. Mostem jeździło ponad 100 tys. pojazdów na dobę. Po ekspertyzie stanu mostu okazało się, że uszkodzenia są poważniejsze niż początkowo zakładano. Zdecydowano, że najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana jego konstrukcji. Według władz Warszawy, remont Mostu Łazienkowskiego będzie kosztował 110 mln zł - 55 mln zł będzie pochodziło z budżetu miasta, drugie 55 mln zł z budżetu państwa. W 2015 r. władze Warszawy mają przeznaczyć na remont Mostu Łazienkowskiego 75 mln zł, a pozostałe 35 mln zł ma być wydane w 2016 roku.

Miasto chce przywrócić przejezdność mostu do końca 2015 r. Nie oznacza to jednak końca remontu przeprawy, ostatnie prace będą prowadzone w 2016 r.

PREZYDENT O REMONCIE MOSTU:

Prezydent Warszawy o remoncie mostu
Prezydent Warszawy o remoncie mostuTVN24

TAK STRAŻACY WALCZYLI Z POŻAREM:

Tak strażacy walczyli z pożarem mostu Łazienkowskiego
Tak strażacy walczyli z pożarem mostu ŁazienkowskiegoStraż Pożarna

PAP/ran/b

Źródło zdjęcia głównego: Straż Pożarna

Pozostałe wiadomości