Wybitny socjolog na UW

Warszawa

TVN24Przyjeżdża Alain Touraine

Wybitny francuski socjolog Alain Touraine będzie bohaterem i gościem wtorkowego seminarium na Uniwersytecie Warszawskim.Prof. Alain Touraine stał się znany dzięki swym publikacjom poświęconym socjologii pracy. Badał procesy zachodzące w społeczeństwach industrialnych i postindustrialnych. W latach 70. skupił się na badaniu ruchów społecznych: studenckich, ekologicznych, feministycznych czy LGBT. Przeprowadził jedną z pierwszych analiz polskiej Solidarności. Opisał także wiele ruchów robotniczych w Ameryce Łacińskiej, co dało mu dużą popularność w tamtym regionie świata.

Wtorkowe seminariumWe wtorek w Bibliotece Uniwersyteckiej naukowcy przedstawią znaczenie dawnych badań prof. Alaina Touraine’a nad Solidarnością dla socjologii i dla życia społecznego w Polsce. Zastanowią się także na ile idea społecznej i europejskiej Solidarności jest aktualna.

Alain Touraine opowie o swojej najnowszej książce w kontekście przemian społeczno-politycznych na świecie i w Polsce. W seminarium wezmą udział także polscy uczeni m.in. prof. Andrzej Waśkiewicz prof. Ireneusz Krzemiński , dr Paweł Kuczyński, prof. Włodzimierz Pańkow i dr Łukasz Jurczyszyn. Organizatorami seminarium są Instytut Socjologii UW i Centrum Badań Solidarności i Ruchów Społecznych IS UW wraz z Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Solidarność i Alain Touraine: wówczas i dziśBiblioteka Uniwersytecka, ul. Dobra 56/66, sala 31618 grudni, wtorek, godz. 11:00-13:00

b//ec