Przygotuj się na:

BUDOWA PĘTLI NA WOLI

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna budowę nowej pętli autobusowej na Woli. W związku z tym, od wtorku kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje ratusz, stara pętla przy Płockiej jest za mała, by mogło się na niej jednocześnie zatrzymywać kilka autobusów przegubowych.

Wybitni artyści w hołdzie Schulzowi

Najnowsze

TVN24Mówi Jan Bończa-Szabłowski, pomysłodawca wystawy

Dzieła mistrzów współczesnego polskiego malarstwa, grafiki, rzeźby i fotografii, można oglądać na wystawie "W stronę Schulza" na Zamku Królewskim. Narratorem plastycznym ekspozycji jest światowej sławy artysta Robert Kuśmirowski, w muzykę skomponował Jerzy Satanowski.

W zamyśle kuratorów wystawa jest wędrówką po świecie wyobraźni Brunona Schulza, autora "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Sklepów cynamonowych", wspaniałego grafika i malarza.

Rewolucyjna wystawa

- Wydaje mi się, że to będzie wystawa rewolucyjna jeśli chodzi o Zamek Królewski, dlatego, że wchodzimy całkiem nową przestrzeń, w której pokazujemy prace najwybitniejszych współczesnych artystów. Niekonwencjonalność wystawy polega na tym, że każdy z nich dysponujący inną wyobraźnią odnosi się do fenomenu Brunona Schulza – wyjaśnia Jan Bończa-Szabłowski, pomysłodawca wystawy.

Do artystycznego dialogu z dziełm Schulza zaproszeni zostali rzeźbiarze: Adam Myjak i Igor Mitoraj, mistrzowie plakatu Waldemar Świerzy i Rafał Olbiński, twórcy teatralni Leszek Mądzik, Jerzy Grzegorzewski, Józef Szajna, Janusz Wiśniewski, Jerzy Kalina i filmowi Allan Starski oraz Piotr Dumała i Witold Sobociński.

W listopadzie wstep wolny

Ich prace znalazły się w zaaranżowanej przez Roberta Kuśmirowskiego mrocznej przestrzeni nad Arkadami Kubickiego.

W roku 2012 przypada 120. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci Schulza. Wcześniej była pokazywana m.in. w Krakowie, Gdańsku czy Tel-Aviwie.

Do końca listopada wystawę można oglądać bezpłatnie.

bako//ec