Wybierz wydarzenie 2012 roku

Warszawa

| TVN WarszawaWybierz wydarzenie 2012 roku

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że faworyt może być tylko jeden. W końcu Euro było imprezą, której podporządkowano najważniejsze inwestycje w kraju. Czy dla stolicy miesiąc piłkarskiej fiesty był jednak rzeczywiście ważniejszy niż nowe lotnisko czy pierwsza autostrada? Sam wybierz wydarzenie 2012 roku w Warszawie.

Pięć lat przygotowań, pięć meczów i pięć minut Warszawy - tak najkrócej można podsumować to, co wydaje się pewniakiem do tytułu wydarzenia roku 2012. Centrum stolicy przez miesiąc żyło atmosferą największej sportowej imprezy w historii miasta. Po Euro został nam Stadion Narodowy, którego sytuacja finansowa wciąż jest wielką niewiadomą, oraz kilka ważnych inwestycji komunikacyjnych, takich jak autostrada A2 czy linia kolejowa na Okęcie.

"Stan przejezdności" uzyskała w ostatniej chwili, tuż przed pierwszym gwizdkiem w meczu otwarcia Euro 2012, a skończona... nie jest do dziś. Ale mimo wszystko otwarcie ostatniego odcinka autostrady A2 między Warszawą a Łodzią to wydarzenie epokowe, kończące lata narzekania na niechlubny tytuł "ostatniej europejskiej stolicy bez porządnego dojazdu". Okazało się, że do wielu miast jest z Warszawy znacznie bliżej, niż się jeszcze niedawno wydawało.

Największa stołeczna inwestycja wciąż nie nabrała tempa, którego oczekiwaliśmy. Z czterech tarcz drążących tunele pracę zaczęły tylko dwie. Dwie pozostałe szykują się do startu z okolic dworca Wileńskiego. Miały startować z Powiśla, ale plany legły w gruzach, gdy budowę tamtejszej stacji zalało błoto wymyte spod tunelu Wisłostrady. Tunel trzeba było zamknąć. Oficjalnie na termin oddania pierwszego odcinka II linii metra to nie wpłynęło.

Szybkie wypady na pizzę do Włoch, wino do Portugalii czy mecz piłkarski w Anglii miały stać się bardziej dostępne dla warszawiaków. Na razie pasażerowie nowego lotniska w Modlinie wożeni są autokarami... na Okęcie. Pierwsze miesiące drugiego stołecznego lotniska trudno zaliczyć do udanych. Czy wkrótce nie okaże się jednak, że jego otwarcie było wydarzeniem przełomowym?

725 tysięcy kilometrów, 21 milionów kilokalorii - takimi wynikami zamknął się pierwszy sezon warszawskiego roweru miejskiego. Mimo wielu obaw, start Veturilo trzeba uznać za sukces. Skarg było niewiele, a warszawiacy z rowerów korzystali chętnie i często. W nowym sezonie mają powstać kolejne stacje, więc jest szansa, że Veturilo jeszcze zyska na popularności. Nazwę miejskiego roweru wybrali w głosowaniu sami mieszkańcy.

W poprzednich latach do tytułu wydarzenia roku nominowaliśmy raczej rekordowo wysoki stan wody w Wiśle i kolejne fale powodziowe przetaczające się przez miasto. Tym razem Wisła sprawiła nie lada niespodziankę. Nie tylko pobiła rekord niskiego stanu, ale jeszcze oddała nam skarby. Są teraz badane przez archeologów, a za jakiś czas mają trafić na ekspozycję, prawdopodobnie w Zamku Królewskim.

W zeszłym roku nominowaliśmy spór o jego nazwę. W tym możemy nominować otwarcie, a w przyszłym może uda się napisać o zakończeniu budowy. Most Marii Skłodowskiej-Curie, mimo wysiłków ratusza przez dużą część warszawiaków wciąż nazywany Północnym, połączył Bielany z Białołęką. Nie jest tak popularny, jak można było oczekiwać, ale niewykluczone, że wkrótce się to zmieni.

To wydarzenie odczujemy tak naprawdę dopiero w przyszłym roku: budżet miasta i województwa świeci pustkami. Idzie rok podwyżek, oszczędności i braków, co widać w przyjętych już dokumentach. Nowy budżet zakłada m.in. cięcie wydatków na kulturę i na koleje. Warszawiacy najbardziej oburzają się jednak na razie na planowaną likwidację nocnych kursów metra.

Były dramatyczne zwroty akcji, pojawili się nowi bohaterowie i wciąż nie wiadomo, jakie będzie zakończenie - ratusz robi wszystko, by historia budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie nudziła warszawiaków. Umowa ze szwajcarskim architektem Christianem Kerezem została zerwana, a urzędnicy planują rozpisać kolejny konkurs na budynek MSN. To zresztą nie koniec jego problemów...

Muzeum Sztuki Nowoczesnej z nową siedziba teatru TR Warszawa, Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego w dawnej hali MPO oraz gmach orkiestry Sinfonia Varsovia miały być sztandarowymi inwestycjami kulturalnymi Hanny Gronkiewicz-Waltz. Okazały się jej najbardziej spektakularnymi porażkami. Ratusz zderzył się w tym roku z ostrą krytyką ludzi kultury, którzy mieli za złe miastu, że oszczędzało na niej, wydając pieniądze na Euro 2012.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2012 roku w Warszawie? Wybierz z naszych dziesięciu propozycji i zagłosuj w sondzie albo napisz artykuł z propozycją własnego wydarzenia. Głosowanie kończymy 7 stycznia.

Wydarzenie roku 2012