Przygotuj się na:

ZMIANY NA GÓRCZEWSKIEJ

Od piątku, 15 października, budowniczowie metra rozpoczną odtwarzanie nawierzchni Górczewskiej przy skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich. A to oznacza zmiany w ruchu.

Najnowsze

Wybieg dla misiów, wieża dla jerzyków, internet. Wybraliśmy 336 projektów

Najnowsze

Prezydent o budżecie
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa , fot. PAPPrezydent o budżecie

Spośród zgłoszonych przez warszawiaków 2200 projektów do budżetu obywatelskiego zrealizowanych będzie 336. Wyniki głosowania na projekty zaprezentowała w piątek prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezentując przed Pałacem Kultury i Nauki wyniki głosowania, prezydent miasta podkreśliła, że prace nad budżetem obywatelskim pokazały wielkie zaangażowanie mieszkańców, wyzwoliły ich potencjał i pobudziły współdziałanie. Zdradziła też, że w Wawrze, w którym mieszka, sama zgłosiła pięć projektów, z czego dwa mieszkańcy wybrali do realizacji.

Radość rowerzystów

- Dziś mogę powiedzieć, że chciałabym, aby w kolejnej edycji warszawiacy mieli do podziału większą kwotę - powiedziała.

W rozmowie z PAP prezydent Warszawy zadeklarowała, że w przyszłym roku budżet będzie większy o ok. 10 mln zł - teraz było to ponad 26,2 mln zł (ok. 0,18 proc. zaplanowanych na ten rok wszystkich wydatków miasta). "Jeśli będzie dobrze, będziemy tę kwotę cały czas powiększać" - dodała.

Prezentacja wyników zgromadziła wielu warszawiaków. Najgłośniej cieszyli się przedstawiciele stowarzyszeń rowerzystów, którzy mówili, że większość projektów, które zgłosili w różnych dzielnicach, została wybrana do realizacji.

Jak powiedział dziennikarzom Łukasz Buciak z Mokotowskiej Grupy Rowerowej, z 20 zgłoszonych w tej dzielnicy projektów zrealizowanych będzie sześć, ale zaznaczył, że wybrano te najważniejsze - m.in. usprawnienie ruchu na ul. Kazimierzowskiej. Z kolei np. na Ochocie z czterech zgłoszonych projektów rowerowych zrealizowane będą trzy.

- Po tym budżecie widać czego ludzie oczekują - chcą bezpiecznej przestrzeni publicznej, wygodnych chodników i ścieżek rowerowych. Często głosowali też na projekty kulturalne i ekologiczne - powiedział Buciak.

Tak głosowali mieszkańcyUrząd Miasta

W większości dzielnic mieszkańcy wybrali projekty dotyczące budowy domków dla owadów zapylających.

Ursynów

Najwięcej głosów - 6534 - padło na zgłoszony na Ursynowie projekt dotyczący utworzenia ośrodka wsparcia przy skrzyżowaniu ulic Stryjeńskich i Moczydłowskiej. Tu będą mogli liczyć na pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów mieszkańcy z niepełnosprawnością intelektualną. Będzie to też przestrzeń spotkań, współdziałania i rozrywki, w którym będą realizowane inicjatywy m.in. organizacji pozarządowych. Ze względu na koszt - 3 mln zł - to jedyny projekt, który zostanie zrealizowany w tej dzielnicy.

Śródmieście

Na drugiej pozycji pod względem liczby oddanych głosów (3154) uplasował się zgłoszony w Śródmieściu projekt wyznaczenia kontrapasów rowerowych do jazdy pod prąd na ulicach: Zakroczymskiej, Podwale, Oboźnej, Widok, Nowogrodzkiej, E. Plater, Poznańskiej, Hożej, Polnej, Mokotowskiej i Koszykowej.

W tej dzielnicy zrealizowanych będzie jeszcze 12 innych projektów, m.in.: zakup książek dla bibliotek i budowa placów treningowych na Bulwarze Flotylii Wiślanej. Ponad 1 mln zł będzie wydane na wyznaczenie przejścia dla pieszych przez jezdnię ul. Andersa przy kinie Muranów.

Bemowo

Trzeci projekt, na który najchętniej głosowali mieszkańcy Warszawy (3102 głosy), to budowa chodnika i ścieżki rowerowo-biegowej przy ul. Powstańców Śląskich - między ulicami Człuchowską a Górczewską. Zrealizowany zostanie też projekt budowy chodnika na odcinku między ulicami Człuchowską a Sterniczą (2032 głosy).

Białołęka

Wśród projektów, które zwyciężyły na Białołęce, znalazło się m.in. utworzenie bezpłatnych punktów dostępu do bezprzewodowego internetu w kilku parkach i na placach zabaw. Zmodernizowany będzie park przy ul. Strumykowej, w którym pojawi się m.in. mobilne planetarium. Z kolei przy pętli autobusowej na Nowodworach pojawią się chodniki.

Bielany

Na Bielanach najwięcej głosów oddano na budowę placu zabaw w Parku Młocińskim. W tej dzielnicy pieniędzy wystarczyło też m.in. na budowę wieży dla jerzyków w Parku Herberta i na dofinansowanie zakupów książek i audiobooków dla biblioteki.

Mokotów

Na Mokotowie najwięcej głosów padło na utworzenie multimedialnej sali dla seniorów i dzieci w budynku przy ul. Czarnomorskiej 3. Pieniądze będą też przeznaczone m.in. na ustawienie ławek na Starym Mokotowie i na posadzenie stu drzew na Sadybie i Stegnach.

Ochota

Wśród projektów, które wygrały na Ochocie, są m.in.: usprawnienie ruchu pieszego i rowerowego na terenie dzielnicy, stworzenie "wystawek rzeczy niepotrzebnych", w których mieszkańcy będą mogli zostawić niepotrzebne im rzeczy, by mogli zabrać je inni, a także budowa boiska do siatkówki w Parku Szczęśliwickim.

Wyniki dla Bemowa, Bielan, Białołęki, Mokotowa i Ochoty
Wyniki dla Bemowa, Bielan, Białołęki, Mokotowa i OchotyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Praga Południe

Na Pradze-Południe wybrano m.in. oświetlenie ścieżki rowerowej i chodnika między ulicami Fieldorfa i Rechniewskiego, budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Łukowskiej i ustawienie poręczy gimnastycznych na Saskiej Kępie.

Praga Północ

Na Pradze-Północ pieniądze będą wydane m.in. na montaż pryszniców, toalet przenośnych, stojaków dla rowerów i wieżyczki ratownika na plaży nad Wisłą, a także na rewitalizację wybiegu dla niedźwiedzi brunatnych w zoo.

Rembertów

Projekty wybrane w Rembertowie to m.in.: budowa zadaszonej sceny plenerowej przy Domu Kultury "Wygoda", monitoring osiedla "Pocisk" i budowa nowego przystanku autobusowego przy skrzyżowaniu ul. Paderewskiego i ul. Czwartaków.

Targówek

Pieniądze z budżetu obywatelskiego na Targówku były przeznaczone m.in. na doposażenie bibliotek na Bródnie, organizację bezpłatnych zajęć fitness dla mieszkańców i budowę placu zabaw przy ul. Tużyckiej.

 Wybrane projekty dla Pragi Południe, Pragi Północ, Rembertowa, Śródmieścia i Targówka
Wybrane projekty dla Pragi Południe, Pragi Północ, Rembertowa, Śródmieścia i Targówka Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Ursus

W Ursusie wybrano m.in. cyfryzację kina ośrodka kultury "Arsus" i zagospodarowanie zieleni Parku Hassów.

Wawer

Zwycięskie projekty z dzielnicy Wawer to m.in. udrożnienie rowów przyulicznych w rejonie Falenicy, zajęcia aerobiku dla matek i dzieci i języka angielskiego dla osób w wieku 50+.

Wesoła

Mieszkańcy Wesołej zdecydowali się m.in. na projekt i wykonanie pierwszego etapu trasy rolkowej na terenie lasu Jana III Sobieskiego i plenerowe zajęcia z jogi.

Wilanów

W Wilanowie najchętniej głosowano na wyznaczenie tras rekreacyjnych, budowę parku linearnego przy ul. Klimczaka i mostku dla pieszych nad Potokiem Służewieckim.

Wybrane projekty z Ursusa, Ursynowa, Wawra, Wesołej i Wilanowa
Wybrane projekty z Ursusa, Ursynowa, Wawra, Wesołej i WilanowaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Włochy

Najwięcej głosów we Włochach oddano na doposażenie boisk przy szkołach przy ulicach Promienistej i Przepiórki oraz na remont chodnika na odcinku od ul. 1 Sierpnia do Parku Kotańskiego.

Wola

Na Woli wybrano m.in. budowę nowej ścieżki zdrowia w Lasku na Kole, przebudowę chodnika wzdłuż cmentarza przy ul. Wolskiej oraz budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Jana Olbrachta.

Żoliborz

Mieszkańcy Żoliborza zdecydowali, że pieniądze przeznaczą m.in. na rewitalizację terenów po starej bocznicy kolejowej między ulicami Rydygiera, German, Krasińskiego i Przasnyskiej.

W sumie do budżetu obywatelskiego mieszkańcy Warszawy zgłosili ponad 2,2 tys. projektów. Do etapu głosowania wybrano 1390. Największe zainteresowanie wyborami projektów było na Ursynowie, gdzie swoje głosy oddało aż 15,51 proc. mieszkańców dzielnicy. Kolejnymi są Mokotów i Wawer. W sumie oddanych zostało blisko 150 tys. ważnych głosów. Oznacza to, że w głosowaniu wzięło udział ok. 8 proc. mieszkańców miasta.

Wyniki dla Włoch, Woli i Żoliborza
Wyniki dla Włoch, Woli i ŻoliborzaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

ZOBACZ WSZYSTKIE ZWYCIĘSKIE PROJEKTY

PAP/ran

Pozostałe wiadomości