Wszystkie głowy w górę Dziś "noc spadających gwiazd"

Warszawa

fot. ESO/S. Guisard/Wikipedia/CC BY

Sierpniowe niebo dostarcza nam moc atrakcji. Już za chwilę maksimum roju Perseidów. Znakomita okazja do obserwowania tych meteorów będzie w nocy z czwartku na piątek. Wydarzenie "Noc spadających gwiazd" organizuje Centrum Nauki Kopernik.

Perseidy to meteory, które możemy obserwować od ponad dwóch tysięcy lat. Między 12 a 14 sierpnia przypada maksimum ich roju. Już w czwartek do obserwowania "spadających gwiazd" zaprasza planetarium CNK. Będzie można dowiedzieć się, czym dokładnie są, skąd się wzięły i jak właściwie należy obserwować Perseidy.

Masz marzenie? Rozłóż leżak

W czwartkowy wieczór na amatrów astronomii oprócz wykładu czeka leżakowanie, czyli oglądanie spadających gwiazd w najprzyjemniejszej formie. Kto będzie chciał, może też za pomocą teleskopu poobserwować Księżyc.

Na noc z Perseidami warto zarezerwować kilka marzeń. Niebo Kopernika przygotowało bowiem specjalne życzeniowe blankieciki, które podnoszą ponoć skuteczność spełniania próśb. Będzie można też zamknąć życzenia w gwiazdach, złożonych z origami.

Pamiętaj, bedzie zimno

Nad Wisłą szykuje się piękna noc pod gwiazdami, ale by pogoda nie popsuła przyjemności, koniecznie weźcie ciepłe ubranie, a nawet koc. Impreza w CNK odbędzie się na patio przed planetarium. Przyda się też środek przeciw komarom, które w wilgotny wieczór zapewne bedą atakować.

Wybierający się do Nieba Kopernika muszą jednak mocno trzymać kciuki, by niebo szybko się przejaśniło. Synoptycy zapowiadają pochmurną noc. - Najlepiej "spadające gwaizdy" będzie widać w południowo-wschodniej Polsce. W centrum niebo przejaśni się dopiero w drugiej częsci nocy, a w północno-zachodniej częsci kraju, szans na oglądanie astronomicznego spektaklu nie będzie - mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Początek "Nocy spadających gwiazd" o 21:30, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, wstęp wolny.

tvnmeteo.pl//mm/ms//par