Wszyscy na jednego: Monodramy w Koneserze

Warszawa

"Król dopalaczy" | mat. organizatora
"Rewolucja balonowa" | mat. organizatora
Najlepsze monodramy | mat. organizatora
"Król dopalaczy" | mat. organizatora
"Rewolucja balonowa" | mat. organizatora
Najlepsze monodramy | mat. organizatora
"Król dopalaczy" | mat. organizatora
"Rewolucja balonowa" | mat. organizatora
Najlepsze monodramy | mat. organizatora

15 najlepszych monodramów zobaczą widzowie jubileuszowego X Ogólnopolskiego Przegląd Monodramu Współczesnego. We wnętrzach dawnej fabryki wódek Koneser odbędą się także dwa koncerty. Początek w sobotę.

Monodram to teatr w najczystszej postaci. Jeden aktor na scenie, naprzeciw publiczność skupiona wyłącznie na nim. Nie ma miejsce na efekciarstwo, blagę czy chwilę słabości. Do tego przeglądu, spektakle wyselekcjonowano z grupy niemal 40. Dlatego możemy być pewnie, że na cenie Konesera gościć będą te najciekawsze.

Koncerty i muzyczne spektakle

Ale zanim na scenę wyjdą aktorzy zaśpiewa Katarzyna Groniec z zespołem. Wokalistka wystąpi z piosenkami z najnowszej płyty "Pin-up Princess". Muzyka królować będzie także w niektórych spektaklach.

Podczas przeglądu swoją premierę będzie miała "Nina" w reżyserii Adam Sajnuka. Spektakl jest połączeniem recitalu z 10 utworów Niny Simon z klasycznym monodramem opartym na autobiografii artystki. Piosenki i tekst mają stworzą opowieść o skomplikowanym i pełnym napięć życiu Simone, w którą wcieli się znana m.in. z "Kompleksu Portnoya" Monika Mariotti.

Wokół tematu genialnego artysty kręci się także łódzki spektakl "Novecento" - opowieść o pianiście-samouku. Muzycznie będzie także podczas spektaklu "Rzecze Budda Chinaski", w którym obok Justyny Szafran weźmie udział męski chór instrumentalno-wokalny.

Teatr Powszechny pochwali się "Rewolucją balonową", czyli barwną, a jednocześnie sentymentalną opowieścią o polskiej transformacji ustrojowej widzianą oczami małej dziewczynki. Zaawansowaną wersję kapitalizmu obnaży dobrze znany warszawskiej publiczności "Król dopalaczy". Bohater tej komedii wytłumaczy jak uwieść kobietę, zarobić duże pieniądze, nakręcić filmowy hit a nawet odnaleźć radość życia na emeryturze.

Klasycy zreinterpretowani

Kiedy jedni sięgają po współczesne tematy, inni odwołują się do klasyków: Wyspiańskiego ("Cosi, gdziesi, kajsi, ktosi"), Miłosza ("Orfeusz i Eurydyka"), czy Mickiewicza ("Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej"). W tym ostatnim spektaklu narodowy wieszcz zstępuje na ziemię i próbuje zaistnieć w szoł biznesie. Martyrologią narodową zajmie się również Agata Bizuk w sztuce "Medium rzeczy pospolitych".

Z 11 monodramów startujących konkursie jury pod przewodnictwem Joanny Szczepkowskiej wyłoni laureata przeglądu. Na zakończenie festiwalu wystąpi folkowa Gadająca Tykwa.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego12-20 maja 2012 roku, Teatr Konsekwentny, ul. Ząbkowska 27/31Bilety: 15-40 zł (karnety na wszystkie spektakle 320 zł)

bako/roody