Wspólny bilet zostaje

Warszawa

fot

Zakończyły się negocjacje w sprawie wspólnego biletu na linii wołomińskiej. Starostwo i ZTM zawarły wstępne porozumienie. Jak zapewniają władze podwarszawskiego powiatu, wspólny bilet zostaje na kilka lat.

Porozumienie pomiędzy dyrektorem ZTM Leszkiem Rutą a starostą wołomińskim Piotrem Uścińskim podpisano 10 lutego. Teraz ZTM będzie rozliczał się ze starostwem, nie poszczególnymi gminami, jak to było wcześniej.

- To wręcz modelowe rozwiązanie. Mamy teraz jednego partnera, co bardzo ułatwia wszelkie rozmowy – mówi dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Leszek Ruta.

Potrzebna zgoda samorządów

Porozumienie zakłada m.in. że Ząbki znajdą się w II strefie biletowej oraz, że umowa która zostanie prawdopodobnie podpisana jeszcze w tym miesiącu, będzie obowiązywała na kilka kolejnych lat. Wcześniej wynegocjowane przez starostę warunki będą musiały zaakceptować wszystkie zainteresowane samorządy: Wołomin, Ząbki, Zielonka i Kobyłka.

Negocjacje w sprawie wspólnego biletu trwały od listopada, kiedy to umowę wypowiedział burmistrz Ząbek Robert Perkowski. Automatycznie umowa została wypowiedziana pozostałym gminom leżącym przy linii wołomińskiej: Zielonce, Kobyłce i Wołominowi. Wcześniej ciężkie negocjacje ZTM toczył się również z władzami Sulejówka i Otwocka, ale tam negocjacje udało się sfinalizować wcześniej. Poszło oczywiście o pieniądze. Miasta nie zgadzały się na podwyżkę kosztów wspólnego biletu.

bako/par