Wspólny bilet dla Otwocka Wołomin wciąż niepewny

Warszawa

fot. ZTM

Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, udało się utrzymać wspólny bilet na trasach do Otwocka i Sulejówka. Przedstawiciele obu miejscowości porozumieli się właśnie z Zarządem Transportu Miejskiego. Wciąż jednak nie jest znany los pasażerów, którzy chcieliby korzystać ze wspólnego biletu na linii wołomińskiej.

"Dobrą nowinę", jak określają zawarte porozumienie urzędnicy z ZTM, ogłoszono w czwartek. Tym samym stało się jasne, że Szybka Kolej Miejska będzie kursowała do Józefowa i Otwocka w przyszłym roku.

Trudne negocjacje

- Negocjacje były trudne, ale nie może być inaczej, gdy chodzi o pieniądze, i to pieniądze publiczne - powiedział Zbigniew Szczepaniak, prezydent Otwocka. Ale jeszcze miesiąc temu sytuacja nie wyglądała tak różowo. Nawet na stronie głównej miejskiego serwisu internetowego można było przeczytać artykuł pt. "Baj baj SKM". – ZTM chce od nas 800 tys. zł więcej niż w 2011 roku. Nie mamy tych pieniędzy – mówiła Marta Woźniak, rzeczniczka Otwocka.

Odetchnąć z ulgą mogą też mieszkańcy Sulejówka. W czwartek ZTM podpisał porozumienie z burmistrzem miejscowości - Arkadiuszem Śliwą, który już wcześniej zapowiedział, że podpisze umowę, ale "ze łzami w oczach".

"Istnieje duża szansa"

Pod znakiem zapytania pozostaje za to wspólny bilet na linii wołomińskiej. "Istnieje duża szansa, że do grona tych powiatów dołączy również powiat wołomiński. Starosta Piotr Uściski chce, żeby to powiat, a nie poszczególne gminy były stroną w rozliczeniach dla Warszawy. Rozmowy w sprawie funkcjonowania Wspólnego Biletu na linii wołomińskiej będą kontynuowane po Nowym Roku" – informuje Paweł Olek z zespołu prasowego ZTM.

Wcześniej umowę na wspólny bilet z gminami Zielonka, Kobyłka i Wołomin ZTM wypowiedział. Urzędnicy przekonywali, że jest to pokłosie decyzji władz Ząbek. Burmistrz tej miejscowości zrezygnował ze wspólnego biletu twierdząc, że Zarząd Transportu Miejskiego zachowuje się jak monopolista i żąda zbyt dużo za podpisanie umowy na kolejny rok.

ran/roody