Wskocz do Wisły w słusznej sprawie

Warszawa

Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plNiedziela nad Wisłą

W całej Europie, w tym m.in. w 12 miejscach w Polsce, punktualnie o 15 odbędzie się "Big Jump" - impreza promująca zbliżenie miast do rzek. Zadanie jest w zasadzie jedno: wskoczyć do wody. W Warszawie w tej roli wystąpi Wisła, a skok odbędzie się z Płyty Desantu.

Big Jump (ang. Wielki Skok) to happening mający promować zbliżenie miast do rzek. W Polsce wydarzenie koordynowane jest przez Klub Gaja w ramach programu edukacji ekologicznej - Zaadoptuj rzekę.

W Warszawie odbędzie się przy Pomniku Saperów, na Płycie Desantu, w okolicy cypla Czerniakowskiego. Początek warsztatów i gier dla dzieci już o godzinie 12. Dla pierwszych uczestników organizatorzy będą mieli pamiątkowe koszulki i czapki. Na godzinę 15 zaplanowano wspólne wejście do wody. Swój udział zapowiedział minister środowiska, Marcin Korolec. O bezpieczeństwo zadba policja rzeczna i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Nie tylko w stolicy

Impreza odbywa się też w Garwolinie (jeziorko Mamucie, zalana żwirownia), w Otwocku (plaża miejska nad rzeką Świder), w Siedlcach (przy stanicy od strony zalewu na rzece Muchawce), a także w Helu, Goniądzu, Rzykach, Lipowej, Zawierciu-Kromołowie, Goleniowie, Bielsku-Białej oraz Pcimiu.

Program "Zaadoptuj rzekę" został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partnerami są Fundacja PKO Banku Polskiego, Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, a patronami Minister Środowiska oraz Minister Edukacji Narodowej.

roody/par