Wskazała szczątki żołnierza. Teraz ma swoją tablicę

TVN Warszawa


Uroczystą zmianą wart i odsłonięciem tablicy poświęconej Jadwidze Zarugiewiczowej, która wskazała trumnę ze szczątkami żołnierza, złożonymi w Grobie Nieznanego Żołnierza, uczczono w środę 86. rocznicę powstania najważniejszego w Polsce żołnierskiego sanktuarium.

Na ścianie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego odsłonięto tablicę poświęconą Jadwidze Zarugiewiczowej. W 1925 r. na Cmentarzu Orląt Lwowskich to właśnie ona wskazała trumnę, z której szczątki złożono w powstającym Grobie Nieznanego Żołnierza.

Symboliczny hołd

- Jak Grób Nieznanego Żołnierza był i jest symbolicznym oddaniem hołdu wszystkim znanym i bezimiennym poległym, tak niech ta tablica będzie symbolem naszej czci dla wszystkich matek bezimiennych żołnierzy, którzy polegli w walkach o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą - podkreślił sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

Na tablicy znalazły się notki biograficzne Jadwigi Zarugiewiczowej i jej syna Konstantego, wiersz Artura Oppmana "Żołnierz Nieznany" oraz herby Warszawy i Lwowa.

W uroczystości zmiany wart i złożenia wieńców udział wzięli także pierwsza dama Anna Komorowska, minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz oraz przedstawiciele rodziny Zarugiewiczów i organizacji ormiańskich.

Bezimienny ze Lwowa

24 stycznia 1925 r. Rada Ministrów uchwaliła budowę Grobu Nieznanego Żołnierza w arkadach Pałacu Saskiego w Warszawie. Wyboru Lwowa, jako miejsca pochodzenia szczątków bezimiennego żołnierza, dokonał losowo kawaler Virtuti Militari Józef Buczkowski.

Na Cmentarzu Orląt Lwowskich ekshumowano trzy bezimienne groby żołnierskie. Znaleziono w nich zwłoki sierżanta, kaprala oraz ochotnika, przy którym złożono maciejówkę z orzełkiem. Jadwiga Zarugiewiczowa losowo wybrała trumnę, jak się okazało ze szczątkami wojskowego z maciejówką. Lekarz stwierdził u niego postrzał w głowę i w nogę, co dowodziło śmierci w boju.

PAP//bako