Wschodnia Obwodnica Warszawy znów odjechała

[object Object]
Wschodnia Obwodnica Warszawy przetnie Wesołą (nagranie archiwalne)Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Na koniec roku przesunięto termin wydania decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez Wesołą. Wcześniej, bo jesienią, ma się zakończyć postępowanie dla 3,5-kilometrowego odcinka obwodnicy od węzła Drewnica.

To już kolejne, nowe terminy wydania decyzji środowiskowej dla budowy drogi ekspresowej S17 - Wschodniej Obwodnicy Warszawy - przez Wesołą, Rembertów i Zielonkę od węzła Drewnica na S8 do węzła Zakręt, gdzie droga połączy się z szosą lubelską.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska zdecydował o nowym terminie zakończenia postępowania 29 września dla 3,5-kilometrowego odcinka trasy od węzła Drewnica.

Jeszcze później, bo 29 grudnia, wyznaczono datę wydania decyzji środowiskowej dla 10-kilometrowego odcinka do węzła Zakręt.

Jak podaje w obwieszczeniu szef RDOŚ Arkadiusz Siembida, spowodowane jest to "koniecznością przeanalizowania przedłożonego przez inwestora ujednoliconego i zaktualizowanego raportu o oddziaływaniu ww. przedsięwzięcia na środowisko", a także potrzebą uzyskania opinii Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, czy zapewnieniu możliwości wypowiedzenia się stronom.

Bardzo długie postępowanie

To jedno z najdłużej trwających postępowań dla obwodnicy Warszawy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystąpiła o decyzję środowiskową dla tej inwestycji już w maju 2015 roku. Przez ten czas RDOŚ wielokrotnie przesuwał termin jej wydania. Ten wyznaczony na 30 września ubiegłego roku przesunął na 30 kwietnia obecnego roku. Wówczas szef RDOŚ uzasadniał to "skomplikowanym charakterem sprawy i koniecznością ponownego uzupełnienia dokumentacji".

Jak tłumaczyła wówczas rzecznik GDDKiA Małgorzata Tarnowska, inwestor został wezwany do przedstawienia ujednoliconego raportu oddziaływania na środowisko z podziałem na dwa wnioskowane odcinki obwodnicy.

Od początku kontrowersje wzbudzał przebieg planowej S17 przez Wesołą. Jeden z proponowanych wariantów zakładał, że między ulicami Niemcewicza a Uroczą powstanie tunel, a przy skrzyżowaniu nowej drogi z ul. 1. Pułku Praskiego - węzeł Wesoła. Ale GDDKiA zdecydowała się na inne rozwiązanie - poprowadzenie drogi nasypem wśród gęstej zabudowy i taki wariant preferuje w złożonym do RDOŚ wniosku.

Warianty obwodnicy w Wesołej | Targeo.pl, tvn24.pl

Minister Szyszko zablokował

Spotkało to się ze sprzeciwem mieszkańców i władz samorządowych. Rada dzielnicy szybko podjęła stanowisko, w którym sprzeciwiała się przebiegowi WOW przez Wesołą.

Jak tłumaczyła GDDKiA wybór wariantu wynika z "dokładnych analiz". - W analizie brano pod uwagę prognozowany ruch, technologię budowy, jakość gruntów i wymagania środowiskowe, w tym komfortu okolicznych mieszkańców – zapewniała Agnieszka Stefańska, ówczesna rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA.

Przedłużenie terminu wydania decyzji środowiskowej przez RDOŚ wydłuża i tak już długą historię tej inwestycji. 10 lat temu budowa obwodnicy była... na tym samym etapie, co teraz. Wówczas drogowcy wybrali wariant z tunelem pod Wesołą. Procedura toczyła się już dwa lata, gdy w 2007 roku minister Jan Szyszko (mieszkaniec Wesołej) wydał decyzję, którą zmienił przebieg trasy. Chciał, by obwodnica przechodziła przez Halinów, wydłużając ją o 10 kilometrów, przez hektary lasu.

Doszło do protestów. Burmistrz Halinowa zwrócił się z wnioskiem do ówczesnego premiera Kaczyńskiego o wyłączenie Szyszki ze sprawy. Argumentował, że minister jest mieszkańcem Wesołej, co miało powodować konflikt interesów. Kaczyński Szyszkę odsunął, a na jego miejsce powołał Grażynę Gęsicką, ówczesną minister rozwoju regionalnego. Ta uchyliła wydane przez poprzednika postanowienie i wskazała wariant preferowany przez GDDKiA.

Co z terminami?

Czy termin oddania trasy do użytku w 2023 roku jest jeszcze możliwy do dotrzymania? GDDKiA już jesienią ubiegłego roku nie wykluczała, że mogą być z tym problemy.

- Wydanie decyzji przez RDOŚ stanowi podstawę do rzetelnego opisania przedsięwzięcia do kolejnego etapu przygotowania inwestycji, a w rezultacie jej sprawnego wybudowania. Każde wydłużanie terminu wydania decyzji środowiskowej wpływa na kolejne terminy. Biorąc pod uwagę również odwołania od przetargów budowlanych nie można wykluczyć takiej możliwości – powiedziała jesienią ubiegłego roku Małgorzata Tarnowska.

Mapa obwodnicy WarszawyGDDKiA

skw/pm

Pozostałe wiadomości

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18, a o 18:30 rozpocznie się pierwszy spacer.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że kilka dni przed Wielkanocą czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadają, że nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl