Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Wrzuć datek na rzecz Powązek

Najnowsze

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plRusza coroczna kwesta na rzecz Powązek

Maja Komorowska i Andrzej Kopiczyński oraz wielu innych artystów warszawskich będzie kwestować od 1 do 4 listopada, podczas 38. Kwesty "Ratujmy Zabytki Powązek". W 2012 roku, dzięki zebranym pieniądzom wyremontowano 13 zabytków.

Datki na renowację zabytków najstarszej warszawskiej nekropolii zbierać będzie od 1 do 4 listopada 250 aktorów, dziennikarzy i prezenterów telewizyjnych.

- Najznakomitsi aktorzy warszawscy, dziennikarze, pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz będą kwestować w alejkach powązkowskich. Będzie można z nimi porozmawiać i oczywiście wrzucić odpowiedni datek – mówi Marcin Święcicki, przewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

Wypróbowani kwestarze

Poza znanymi od lat kwestarzami, m.in. Mają Komorowską i Andrzejem Kopiczyńskim, którzy od pierwszej kwesty w 1974 r. zbierają pieniądze do charakterystycznych puszek z napisem "Ratujmy Zabytki Powązek", przed grobem Jerzego Waldorffa w Al. Katakumbowej stanie skarbonka, gdzie zwykle trafia najwięcej pieniędzy. W ubiegłym roku w skarbonce Waldorffa, który zainicjował społeczną opiekę nad zabytkami Starych Powązek, znalazło się ponad 12,1 tys. zł. Do grona kwestarzy dołączy również kilkunastu przedstawicieli młodego pokolenia aktorów.

Tradycyjnie przyjadą z Karolina członkowie zespołu Mazowsze oraz Górale z Zakopanego, którzy oprócz kwestowania odwiedzają groby ludzi blisko związanych z Tatrami, pochowanych na Powązkach. Nie zabraknie także Polaków z Wilna, Grodna i Lwowa, którzy będą kwestować na renowację wileńskiej Starej Rossy oraz lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego.

Wyremontują mur

Poza renowacją zabytków planowana jest też odbudowa i renowacja muru cmentarnego oddzielającego Cmentarz Powązkowski od Cmentarza żydowskiego wzdłuż dawnej ul. Smętnej.

– 15 procent pieniądze z tegorocznej kwesty przeznaczymy na naprawę i zabezpieczenie muru przy dawnej ulicy Smętnej – mówi Święcicki. – Mur też jest zabytkowy, ma 140 lat i na dość długim odcinku jest w słabym stanie technicznym. Musimy go zabezpieczyć, gdyż grozi zawaleniem – dodaje.

Dzięki pieniądzom zostanie wyremontowany murDawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

W ostatnich pięciu kwestach jej uczestnikom udało się zebrać: w 2007 r. - 217,1 tys. zł, 2008 r. - 257,7 tys. zł, w 2009 r. - 197,5 tys. zł, w 2010 r. - 243,1 tys. zł. W ubiegłym 2011 r. roku padł rekord podczas trzydniowej kwesty zebrano wówczas - 257,8 tys. zł. Wśród najcenniejszych odnowionych w 2012 r. obiektów jest m.in. pomnik nagrobny Napoleona Łubieńskiego herbu Pomian, działacza kulturalnego. Nagrobek zdobi piaskowcowa rzeźba postaci Łubieńskiego, autorstwa Władysława Olszynki, oraz dwa zachowane medaliony portretowe z brązu, siostry zmarłego Adeli Łubieńskiej i ojca generała Tomasza Łubieńskiego, działacza społecznego i przedsiębiorcy. Inne odrestaurowane zabytki to m.in.: nagrobki Stanisława Wysockiego, rodziny Tafiłowskich, Potockich, Tańskich, kaplica Kazimierza Brzezińskiego, nagrobki rodziny Dembińskich, rodziny Wentzl, Piotra Szyllera, Alojzy Trauguttówny, Montwid Białłozorów i Marii Koblewskiej.

Na cmentarzu żydowskim

1 listopada rozpocznie się tez kwesta na rzecz cmentarza żydowskiego. Pieniądze zbierać będą Maja Komorowska, Gołda Tencer, Józef Duryasz, Jacek Dehnel, Sławomir Holland, Anka Grupińska i Marcin Święcicki.

W czwartek o godz. 10.30 i 13, a także w piątek i niedzielę o godz. 11 Jan Jagielski, prezes Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej, będzie oprowadzać zainteresowanych po zabytkach cmentarza. 4 listopada w godz. 11-16 odbędzie się XXIII Hufiec Porządkowania Cmentarza Żydowskiego.

PAP/wp/roody