"Wrota Bitwy Warszawskiej" zapraszają na dni otwarte

Warszawa

mat. prasoweFragment wystawy w sali historycznej

Ekrany dotykowe, sala kinowa czy multimedialny infokiosk - to tylko niektóre z elementów centrum informacji turystyczno-historycznej w Ossowie. W sobotę ruszają tam dni otwarte. Na miłośników historii czeka między innymi projekcja filmu dokumentalnego z unikatowymi materiałami archiwalnymi Bitwy Warszawskiej.

Pawilon znajduje się przy ulicy Matarewicza 148, przy Zespole Szkół w Ossowie. Powstał na bazie wybudowanego pod koniec lat 90. budynku ekspozycyjnego, który przez wiele lat był miejscem przechowywania wykonanej przez żołnierzy makiety obrazującej ruchy wojsk w czasie Bitwy Warszawskiej.

Prace modernizacyjne trwały cztery miesiące. Przebudowano od podstaw cały pawilon. Został on wyposażony w urządzenia multimedialne, między innymi ekrany LCD, projektor HD i system nagłośnienia, trzy terminale do stanowisk odsłuchowych oraz infokiosk. W ramach projektu wyselekcjonowano i zdigitalizowano materiały archiwalne.

Nieznane materiały archiwalne

Istotnym punktem programu wizyty w centrum jest seans filmu ”Zwycięstwo 1920”, do którego lektorskiego głosu udzielił Maciej Gudowski, a prolog i epilog wygłasza aktor Emilian Kamiński.

W filmie wypowiadają się wybitni profesorowie, mieszkańcy Ossowa, rodzina księdza Skorupki. Ich wypowiedzi wzbogacone są o unikalne materiały archiwalne, animacje i inscenizowane sceny batalistyczne. Film wprowadza w problematykę wojny polsko-bolszewickiej, Bitwy Warszawskiej i Boju pod Ossowem.

Muzeum do 2020 roku

Centrum zostanie oficjalnie otwarte w sobotę. Od 15 do 28 listopada odbędą się tam dni otwarte, ale tylko w weekendy. W sobotę i niedzielę centrum będzie otwarte od godziny 11 do 19. Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej www.ossow1920.pl.

Podwarszawski Ossów był miejscem krwawej potyczki z bolszewikami, podczas której zginął m.in. wojskowy kapelan ksiądz Ignacy Skorupka. Zacięte walki z Armią Czerwoną poprzedziły Cud nad Wisłą i ostateczne zwycięstwo, które pozwoliło Polsce zachować niepodległość.

Prace nad profesjonalnym upamiętnieniem tamtych wydarzeń rozpoczęły się kilka lat temu. W kwietniu 2009 Wołomin i Zielonka powołały do życia park kulturowy Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

CZYTAJ O PLANACH BUDOWY MUZEUM BITWY WARSZAWSKIEJ

Co roku, 15 sierpnia w Ossowie odbywa się tam rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej:

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej
TVN24

bf/ran