Wróciły kurtyny wodne: na początek pięć miejsc

Warszawa

R. Motyl /UMKurtyna wodna na pl. Zamkowym

W sobotę kurtyna wodna na placu Zamkowym pomogą przetrwać warszawiakom wysoką temperaturę. Według prognoz, w najbliższych dniach może osiągnąć 30 st. Celsjusza. Ratusz zapowiedział, że uruchomi kurtyny w pięciu miejscach. Mają działać też w niedzielę.

Kurtyny wodne już od kilku sezonów uruchamiane są podczas upałów, w najbardziej ruchliwych miejscach miasta. Urządzenia wytwarzają wodną mgiełkę, w której każdy może się ochłodzić.

Zostały rozłożone w pięciu ruchliwych miejscach - na placach: Defilad, Konstytucji, Trzech Krzyży, Zamkowym oraz przy pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Działają od godz. 10 do 17. Mają chłodzić mieszkańców także w niedzielę.

Cytowana w komunikacie prasowym prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewnia, że w razie potrzeby miasto jest przygotowane na ponowne rozstawienie kurtyn także w kolejnych lokalizacjach.

Kurtyna, rozpryskując mgiełkę wodną, schładza i nawilża powietrze w okolicy. Wytwarza wachlarz wody wysoki na ok. trzy, cztery metry. Wykorzystuje ok. trzech tys. litrów wody na godzinę.

Na upał także baseny

Ratusz przypomina, że warszawiacy podczas upałów mogą również szukać ochłody na stołecznych basenach i pływalniach odkrytych. W stolicy obecnie są 32 baseny. Cztery z nich to szczególnie cenione w letnie dni pływalnie odkryte.

Według prognozy IMGW W sobotę w stolicy temperatura maksymalna wyniesie 30 st. C. Po południu wystąpią przelotne opady deszczu, możliwa burza z gradem. zachmurzenie umiarkowane, okresami duże.

PAP