Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Wrócił smog. Ratusz ostrzega: lepiej nie przebywać na dworze

Warszawa

Smogowy problemTVN24
wideo 2/6

Notowane są wysokie stężenia szkodliwych pyłów PM10 - poinformowali w środę po południu miejscy urzędnicy. Jeśli warunki atmosferyczne się nie zmienią, smog również w czwartek może kilkukrotnie przekraczać dopuszczalne normy.

W wysłanym ostrzeżeniu ratusz zaleca nie przebywać na dworze, nie wietrzyć pomieszczeń i zrezygnować z aktywności fizycznej na zewnątrz. "Zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych" - czytamy w komunikacie.

Największy smog w centrum

W środę wieczorem najgorsza sytuacja była w rejonie stacji przy Marszałkowskiej. Poziom pyłów PM10 przed godziną 19 wynosił tu aż 189 ug/m3 (przy normie 50 ug/m3), a pyłów PM2,5 - 96 ug/m3 (przy normie 25 ug/m3).

Kiepsko było również w rejonie stacji pomiarowej w alei Niepodległości. Tu PM10 odnotowano na poziomie 80 ug/m3, a PM2,5 - 68 ug/m3.

Lepsze wskaźniki (choć również z przekroczeniami) pokazywały stacje na Targówku i na Ursynowie. W tym pierwszym przypadku (przy Kondratowicza) PM10 wynosił 66 ug/m3, a PM2,5 - 49 ug/m3, zaś w drugim (przy Wokalnej) odpowiednio 69 ug/m3 i 44 ug/m3.

Lepiej wybrać komunikację

Urzędnicy apelują do mieszkańców, aby korzystali z komunikacji miejskiej zamiast indywidualnej i zaprzestali palenia w kominkach. "Decydując o aktywności na zewnątrz należy kierować się aktualną jakością powietrza prezentowaną w Warszawskim Indeksie Powietrza" - zachęcają.

WIP został uruchomiony w ubiegłym tygodniu. To narzędzie, które pokazuje zarówno bieżący poziom jakości powietrza, jak i prognozy. Dane są podzielone na dwie grupy: dla ogółu mieszkańców i tak zwanych grup wrażliwych, czyli na przykład dzieci lub cierpiących na astmę.

Wiceprezydent o pomyśle na Warszawski Indeks PowietrzaTVN24
wideo 2/3

kw/b