Wreszcie otworzą dach Kopernika. Kratery, wahadło, nietypowe rośliny

Warszawa

Ponad dwa lata po planowanym terminie, warszawiacy będą mogli wreszcie wejść na dach-ogród Centrum Nauki Kopernik. Dla zwiedzających nowa atrakcja zostanie otwarta w najbliższą sobotę.

- Pierwsi chętni będą mogli wejść na nasz dach w sobotę od godz. 10 - zapowiada Katarzyna Nowicka, rzeczniczka CNK.

Kratery i wahadło

Co na nich czeka? Będzie można przejść się ścieżkami przypominającymi strumienie nadrzecznego terenu ulegającego erozji.

"Krajobraz ogrodu urozmaicają kratery i najwyższe wzniesienie wyglądające jak wulkan – zawieszone w nim jest Wahadło Foucaulta. W rozmieszczonych po całym dachu donicach rośnie kilkadziesiąt gatunków bylin i krzewów, odpornych na trudne warunki wegetacji" – informuje CNK.

Z dachu będzie można podziwiać widok m.in. na Starówkę, Pałac Kultury i Nauki, Wisłę czy Stadion Narodowy, a niebo podziwiać przez teleskop.

Zimowa przerwa

Przez cały weekend dach będzie otwarty w godzinach 10-20. Będzie go można zwiedzić w towarzystwie botanika, wykonać portret w plenerowym studio fotograficznym, podejrzeć ptaki, a także spojrzeć w niebo przez teleskop.

- Jesienią dach będzie otwarty w godz. 10-17, ale do końca października. Po przerwie zimowej, będzie można na niego wejść ponownie w marcu – zaznacza Nowicka.Otwarcie dachu było planowane jednak już wiosną 2012 roku. Nie stało się tak ze względu na bezpieczeństwo. Władze CNK tłumaczyły, że konieczna była modyfikacja obudowy kraterów oraz obniżenie lub likwidacja donic w pobliżu attyk.CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE I PARKINGOWYCH PROBLEMACH CNK:

ran/b

Parkingowe problemy Kopernika
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl