Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Wrak z Wisły to jednak nie Bajka?

Warszawa

Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plWrak nadal jest w wodzie

Eksperci badają wrak, który pod koniec lipca odsłoniła Wisła na Czerniakowie. Pasjonaci przekonywali, że to może być fragment słynnego parostatku Bajka, stołeczny konserwator zabytków ma jednak spore wątpliwości.

Historycy i eksperci wciąż badają szczątki, które znajdują się w rzece na wysokości ulicy Wilanowskiej.

Jeszcze pod koniec lipca Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków oceniał, że to może być parostatek Bajka, który w czasie Powstania Warszawskiego stanowił bastion obrońców Czerniakowa.

O wyniki dotychczasowych badań zapytaliśmy Krasuckiego w poniedziałek.

– Nie mamy jeszcze stuprocentowej pewności, jednak z dotychczasowych badań wynika, że to może nie być parostatek Bajka. Szansę oceniam w tej chwili jako pół na pół. Wspólnie z fachowcami z Muzeum Powstania Warszawskiego badamy też materiały archiwalne – mówi tvnwarszawa.pl Krasucki.

Czym mogą być zatem szczątki odsłonięte przez Wisłę, jeżeli nie fragmentem Bajki? – Być może to inna barka zatopiona po wojnie, żeby umocnić nabrzeże – wyjaśnia Krasucki.

I dodaje, że na razie wrak pozostanie w wodzie. – Cały czas go badamy. Oczywiście jest też pilnowany – zapewnia przedstawiciel ratusza.

Jak już pisaliśmy w lipcu, niedaleko wraku Wisła odsłoniła też inne znalezisko. Pasjonaci podejrzewali, że mogły to być pozostałości statku Łokietek. - Raczej nie. Naszym zdaniem to wrak zatopionego po wojnie dużego refularu, czyli potocznie pływającej koparki - wyjaśnia Krasucki.

Kolejny skarb?

O znalezisku pisaliśmy pod koniec lipca. Po tym jak opadła woda na wysokości ulicy Wilanowskiej, z Wisły wyłonił się wrak.

Wówczas pasjonaci oceniali, że to może być parostatek Bajka - przed wojną miejsce luksusowych zabaw, a w czasie Powstania Warszawskiego bastion obrońców Czerniakowa.

Zobacz archiwalne zdjęcia Bajki.

"To najpewniej statek Bajka, gdzie walczyli powstańcy"
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Z lewej Henryk Matulko. W tle statek Bajka. Warszawa 1942 r. | Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA
Henryk Matulko na statku "Bajka". Warszawa, 1942 | Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA
Parostatek Bajka | Fototeka MPW

jb/ran