Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Wraca bezpłatna sterylizacja

Warszawa

ShutterstockWraca bezpłatna sterylizacja

Wkrótce mieszkańcy będą mogli znów - za darmo - poddać zabiegom sterylizacji i kastracji swoje czworonogi. Miasto wraca do tego po rocznej przerwie, spowodowanej decyzją wojewody.

Stołeczny ratusz ogłosił właśnie przetarg na "świadczenie usług weterynaryjnych z zakresu wykonywania zabiegów sterylizacji i kastracji oraz elektronicznego znakowania psów i kotów".

Rozstrzygnięcie wojewody

Wśród kryteriów oceny ofert, oprócz ceny znalazły się łączna liczba godzin pracy wszystkich lekarzy weterynarii w zakładach i leczniczych zgłoszonych do świadczenia usług w okresie jednego tygodnia oraz dostępność dla mieszkańców. Przetarg został podzielny na 18 części (wg. dzielnic), a wykonawcy mogą ubiegać się o udzielenia zamówienia tylko na jedną. Jak przypomina urząd miasta, zabiegi sterylizacji i kastracji czworonogów zostały w 2016 r. przerwana z powodu rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody mazowieckiego. Dlaczego zatem teraz jest to możliwe? "Potrzebę realizacji tego typu zabiegów wśród zwierząt właścicielskich dostrzegli parlamentarzyści i przegłosowali stosowną nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Na jej podstawie, a także procedowanego przez Radę m.st. Warszawy Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy w 2017 roku, już niebawem warszawiacy i ich czworonogi będą mogli korzystać z bezpłatnych świadczeń" – informuje urząd miasta.Kolejną z bezpłatnych usług weterynaryjnych będzie elektroniczne znakowanie czworonogów. Wszystkie te świadczenia będą dostępne od dnia podpisania umów – stanie się to prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia. Władze miasta szacują, że wartość wszystkich realizowanych w 2017 roku usług przekroczy 500 tysięcy złotych.

PÓŁ ROKU TEMU W SPRAWIE STERYLIZACJI WYPOWIEDZIAŁA SIĘ NAJWYŻSZA IZBA KONTROLI:

ran/r

Prezes izby o sterylizacji zwierząt
nik