Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

"Wprzód krzta szyku" Zrób sobie dyktando

TVN Warszawa


Strzelali z folii bąbelkowej, zamiatali podłogę i hałasowali butelkami. W takich warunkach zgromadzeni w warszawskiej Fabryce Trzciny śmiałkowie pisali tekst RYMOLIRYKTANDA. Tekst odczytywał bowiem raper L.U.C., w typowym dla siebie stylu.

Ci, którzy nie mogli pojawić się w Fabryce, mają szansę sprawdzić swoje ortograficzne i interpunkcyjne umiejętności. Portal tvn24.pl publikuje pełen tekst i oryginalne dyktowanie Łukasza L.U.C.-a. Rostkowskiego

Słów skazaniec sylabizuje

Dyktando (czy też jak nazywają je organizatorzy "performers-dyktando") odbyło się w ramach Dnia Słowa organizowanego właśnie przez Łukasza Rostkowskiego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Artysta wystąpił w kajdankach i pomarańczowym kombinezonie, jak więzień Guantánamo. Dlaczego?

- Jestem tu jako słów wskazaniec. Ja dyktuję tak, jak chcę, dzieją się różne rzeczy, a państwo starają się rozkodować sens zdesylabizowanego tekstu - ostrzegł uczestników muzyk i przystąpił do odczytywania dyktanda.

10 "byków" zwycięzcy

Słuchanie i notowanie tekstu utrudniali członkowie grupy happeningowej, którzy chodzili między rzędami krzeseł i robili wszystko, by rozproszyć uwagę słuchaczy. Nie cofnęli się nawet przed spryskaniem uczestników dyktanda wodą.

Przeszkadzali, jak się okazało skutecznie, bo nikomu nie udało się napisać tekstu bezbłędnie, a najlepsza praca miała aż 10 "byków". Nad dyktandem czuwała Rada Języka Polskiego. Patronami akcji są TVN24 i radiowa Jedynka.

W niedzielę kolejne dyktando

A już w niedzielę o godz. 11 startuje VI Ursynowskie Dyktando. tekst przeczyta prof. Jerzy Bralczyk. Zwycięzca otrzyma tytuł "Mistrza Ortografii - Ursynów 2011". SZCZEGÓŁY

tvn24.pl//bako