Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 28. W nowym miejscu

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
dg/pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Laserowy pokaz na placu Defilad w 2019 rokuTVN24
wideo 2/3
Światełko do nieba 2019

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy obfituje w wiele wydarzeń. W samej Warszawie zaplanowano ich ponad 50. Wśród nich koncerty, przedstawienia teatralne, kiermasze, konkursy czy licytacje. Jednak najważniejszą imprezą będzie niedzielny koncert na placu Bankowym.

TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Wstępem do 28. Finału WOŚP był sobotni bieg pod hasłem "Policz się z cukrzycą". Pięć tysięcy osób, po raz czternasty, przebiegło pięć kilometrów ulicami centrum Warszawy, a za datki zebrane przy rejestracji na starcie zostaną zakupione pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Do tej pory za pieniądze zebrane podczas poprzednich pięciu edycji biegu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupiła 72 takie pompy.

Zakup pomp jest wsparciem jednego z całorocznych programów medycznych prowadzonych przez WOŚP: "Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą". Natomiast hasło przewodnie biegu wspiera akcję prowadzoną przez Fundację - "Policz się z cukrzycą".

W tym roku uczestnicy biegu będą rywalizować na nowej trasie. Pobiegną: Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską przez plac Powstańców Warszawy i dalej Jasną, Mazowiecką oraz plac Piłsudskiego. Start i meta pięciokilometrowego biegu będą zlokalizowane na placu Teatralnym. Otwarcie imprezy zaplanowano na godzinę 11.45.

Koncerty i stoiska

W tym roku główna scena WOŚP zmienia lokalizację.

Punktem kulminacyjnym 28. Finału WOŚP będą koncerty na scenie zlokalizowanej na placu Bankowym. W ich trakcie tradycyjnie nad placem rozbłyśnie "Światełko do nieba". Innym, nieodłącznym elementem finału WOŚP będzie tzw. "ściskawka", czyli konkurs polegający na utworzeniu serca z jak największej liczby osób.

Dla zebranych na placu Bankowym od godziny 15.30 będą grać: Majka Jeżowska, Cyrk Deriglasoff, Pablopavo & Ludziki, Sidney Polak, Jazz Band Młynarski-Masecki, Daria Zawiałow, Renata Przemyk, Agnieszka Chylińska, Łydka Grubasa, Kwiat Jabłoni, Ralph Kaminski i Tulia. O godzinie 20, po występie Agnieszki Chylińskiej nastąpi symboliczne zwieńczenie akcji charytatywnej w postaci krótkiego pokazu świetlnego "Światełko do nieba".

W trakcie 28. Finału WOŚP warto wybrać się również na pobliski plac Teatralny i odwiedzić jedno ze stoisk. Od 8.30 do 20 otwarte będzie stoisko "Ratujemy i Uczymy Ratować", gdzie wykwalifikowani instruktorzy nauczą wszystkich chętnych udzielania pierwszej pomocy. Ponadto, na placu Teatralnym pojawią się artyści komiksowi, którzy poprowadzą m.in. warsztaty z rysunku dla najmłodszych.

Finał WOŚP

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 27 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad miliard złotych.

Hasło tegorocznej imprezy brzmi: "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS - największym zaufaniem społecznym w Polsce. Od 1993 roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Źródło: tvnwarszawa.pl

dg/pm